διημερη στην ζαρουχλα 19/20-02-2011

ε!...ας πάμε και κάπου

Re: διημερη στην ζαρουχλα 19/20-02-2011

Δημοσίευσηαπό panosxalkida » Τρί Φεβ 22, 2011 12:44 am

!!Ενα διημερο που ειχε απο ολα συνδιαζοντας και περιηγηση αλλα και εκτος δρομου χιονισμενες διαδρομες!!Ετσι την πρωτη μερα το Σαββατο ξυπνησαμε πινοντας καφε στο τζακι και βλεποντας το χιονι που εξω εριχνε :blob: :blob: !!
Εικόνα
Οτι καλυτερος συνδιασμος γιατι πραγματικα μας ειχε λειψει αυτο το χειμωνιατικο σκηνικο Εικόνα
!!Η συνεχεια εγινε υστερα απο συνενοηση με τον Αλεξανδρο κανοντας τον γυρο της λιμνης Τσιβλου Εικόνα
και επηχειροντας στην συνεχεια να βγουμε απο εκει μεσω δασικων δρομων στα Καλαβρυτα.Τελικα οι προσπαθεια δεν απεδωσε μιας και το χιονι ηταν παραπανω απο αρκετο
Εικόνα
και τα κοληματα
Εικόνα
μαζι με τα νεροφαγωματα
Εικόνα
εδιναν και επαιρναν !!Ετσι επειχηρησαμε να βγουμε απο τον κεντρικο για Καλαβρυτα αλλα εκει σταθηκαμε ποιο αρκετα τυχεροι μιας και μολις ειχε περασει γκρειντερ
Εικόνα
και ειχε ανοιξει το δρομο απο την σφοδρη χιονοπτοση που ειχε κανει απο το προηγουμενο βραδυ Εικόνα .
Η συνεχεια ειχε μια μικρη σταση για παιχνιδι
Εικόνα
και μετα εγινε με επισκεψη στο Μεγα Σπηλαιο και μετα για καφε το απογευμα στο χιονοδρομικο.Η καλυτερη ωρα βεβαια ηταν μετα για φαγητο :u-: που ειχε κανονιστει απο μελος δικο σας :clap2:σε ταβερνα με ντοπιο χιορινο και λοιπα ντοπια εδεσματα σε διπλανο χωριο με τρεις μονιμους κατοικους !! :shock: Η συνεχεια δωθηκε στον ξενωνα διπλα στο τζακι. :drunk:
Η επομεννη μερα ηταν η μερα της περιπετειας μιας και ετσι ειχαμε σχεδιασει την διαδρομη μαζι με τον Αλεξανδρο :bow: :bow: .Λιγοτερο οδηγηκα χ.λ.μ. με δοσεις περιπετειας και offroad! :u-: !Eτσι το προγραμμα βγηκε για αναβαση απο Ζαρουχλα προς Λιμνη Φενεου και οπου βγει 8-) 8-) . Το πλανο ηταν να βγουμε μεχρι τον αυχενα και απο εκει και μετα τα πραγματα θα ηταν καλυτερα μιας και το χιονι ηταν και λιγοτερο αλλα και καταβαση γνωριζοντας βεβαια οτι για να ανεβουμε ως εκει οτι το χιονι ηταν αρκετο απο πριν + το φρεσκο που ειχε ριξει.Τα αμαξια χωριστηκαν καταλληλα βαζοντας μπροστα τα ποιο καταληλα εξοπλισμενα και τα υπολοιπα τυπου σκαλας ωστε να κοβουν ολοι χιονι και να βοηθανε τους ποιο χαμηλους και πισω τον Γιαννη με το pajero με εργατη για σκουπα ιδιαιτερα εμπειρος για οτι χρειαστει .Τελικα η διαδρομη ειχε απο ολα απο πεσμενα ελατα
Εικόνα
Εικόνα
μεχρι και αλλα πεσμενα ελατα μεχρι εργατες
Εικόνα
και τροχαλιες
Εικόνα
μεχρι ιμαντες και οτι αλλο βαζει ο νους για να επειτευχθει ο στοχος .Τα αμαξια εναλασονταν τα μποστινα κατα διαστηματα
Εικόνα
ωστε να ξεκουραζονται
Εικόνα
μιας και το χιονι απο τις αρχες ηταν υπερβολικο Αυτο μπορειτε να το καταλαβεται απο τις προτες στροφες χαμηλα που φαινεται σε αυτο το βιντεο

οπου το λαντα του Νικου προσπαθει να ανοιξει τον δρομο και ημασταν μονο στην αρχη φανταστειτε τη γινοταν απο εκει και πανω!!Τελικα απο την μεση και πανω μιας και το χιονι εγινε υπερβολικο δοκιμασαμε μετα απο συνενωηση με τον Αλεξανδρο να παιξουμε με τις πιεσεις των ελαστικων .Ετσι βαλαμε μπροστα το dmax με πιεση κατω απο 18 αtm και ταχυτητα πρωτη και ρελαντι ησα που να μην σβησει και πλεων το οχημα πλαναρε πανω στο χιονι μπαινοντας στην καροτσα πισω με ενα φτιαρι κοβοντας εμπρος τις μυτες απο το χιονι μολις σταματαγε.Και βεβαια ειχαμε να κανουμε και με τα πεσμενα ελατα που ηταν αρκετα!!Καπως ετσι φτασαμε μεχρι την κορυφη του αυχενα
Εικόνα
πραγμα που ουτε εμεις δεν το πιστευαμε πεφτοντας στιν πισω πλευρα στην οποια ειχε λιγο χιονι με χωμα !!Βεβαια πισω με 20 + αυτοκινητα τα πραγματα δεν θα ηταν καλυτερα παραταυτα το κομβοη ακομα και τραβηχτο και με ρυθμους χελωνας ανεβαινε ετσι και αλλιως ειχανε ζητησει περιπετεια και την ειχαν ολοι μπροστα τους.. μην ειχανε παραπονο :lol: :lol: Αν τυχον ειχαμε ολοι την μερα συμμαχο και να μην ειχαμε τον γυρισμο για Χαλκιδα ολα τα αυτοκινητα θα βγαινανε Φενεο ηταν το μονο σιγουρο.Τελικα μετα απο μια γρηγορη συσκεψη εμενα του προεδρου και του Αλεξανδρου η αρχικη προταση να συνεχισουμε μεχρι Φενεο και οι υπολοιποι να γυρισουν πισω για να μην παιδευτουν αποριφθηκε ο λογος γιατι ειπαμε οτι ημασταν μια παρεα ολοι αλλα και για λογους ασφαλειας ολα τα αυτοκινητα να γυρισουν στην βαση δ.λ.δ. στην Ζαρουχλα ετσι και εμεις πηραμε τον δρομο της καταβασης για φαγητο στην Ζαρουχλα ετσι και αλλιως ο στοχος ειχε επιτευχθει μπορει να φτασαμε στην πηγη και να μην ειπιαμε συνειδητα νερο αλλα γνωριζαμε οτι ολοι περασαν καλα!!
Φτανοντας στην ταβερνα και ενω ειμαστε ετοιμοι να παραγγελουμε σκαει και το επιδορπιο :lol: :lol: Καποια στιγμη και ενω κατεβαιναμε δεχτηκε ο Αλεξανδρος ενα τηλ. για απεγλωβισμο 3 οχηματων μεσα στο ποταμι που οδηγει στην Τσιβλου.Ετσι φυγανε εθελοντικα 2 οχηματα δικα μας το ενα με εργατη για να τους απεγκλοβισουν .Τα πραγματα δεν ηταν καθολου καλα μιας και ηταν γυρω στα 300 μετρα μεσα στο ποταμι βουλιαγμενοι με το νερο να εχει μπει στα οχηματα και η μονη εξοδος ηταν μεσα απο το ποταμι και αυτο κατα μηκος του!!Τελικα το δικα μας παιδια κανοντας υπερανθρωπες προσπαθειες καταφεραν να τα οδηγησουν με τον εργατη αρκετα ποιο κοντα στην εξοδο παραταυτα ηθελαν για ασφαλεια και αλλα οχηματα και ετσι κατεβηκαμε ο Αλεξανδρος εγω ο προεδρος και το DMAX και βοηθησαν στον τελικο απεγκλοβισμο τον οχηματων και ετσι τελος καλο ολα καλα!!
Εδω να ευχαριστησω και εγω αλλα και ο προεδρος και ολα τα παιδια της λεσχη μας(μιας και με το ιντερνετ δεν τα χουν καλα για να σας γραψουν οι ιδιοι :lol: :lol: ) τον Αλεξανδρο ως συνδιοργανωτη της εκδρομης και βεβαια ως οικοδεσποτη και εκπρωσωπο σας :clap2: :u-: μαζι με τον Νικο :clap2: με το μαχιμο lada και τα αλλα παιδια απο εσας τους fun4x4.gr τον Γρηγορη κ.λ.π :clap2: . που συμμετειχατε σε μια απο τις 2 μερες οι και τις 2 μερες μαζι σε αυτο το διημερο της λεσχης μας σε ενα απο τα ομορρφα μερη της Πελοπονησου που ειχαμε επειλεξει και ειδηκα στην Ζαρουχλα!Χαρηκα ιδιαιτερα που ξαναειδα και τον μαχιμο Γρηγορη grek :clap2: αλλα κα καποια απο τα υπολοιπα παιδια που ειχαμε συμετασχει περσι στον 48αωρο που ειχε γινει δειχνοντας για ακομα μια φορα τα καλα στοιχεια πουν εμειναν απο αυτο το event αναφερωμενος στις φιλιες που εγιναν μεσα απο αυτο και βεβαια συνεχιστηκαν φετος με την κοινη εκδρομη μαζι σας!!
Νασαστε ολοι σας καλα να περναμε ολοι μας καλα πανω απο ολα με υγεια και ολα τα αλλα ερχονται και σας περιμενουμε στα δικα μας βουνα οπως ειπα στον Αλεξανδρο τον Νικο και τον Γρηγορη να σας ανταποδωσουμε την φιλοξενια σας!!!
ΠΑΝΤΑ ΤΕΤΟΙΑ ΚΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ!! :clap2: :clap2:

Φωτο προσεχως!!
Άβαταρ μέλους
panosxalkida

Δημοσίευσηαπό pajerinho » Τρί Φεβ 22, 2011 1:24 am

Ωραία περιγραφή :u-: :u-: :u-:
Έχω σκάσει που δεν μπορούσα να έρθω :evil: :evil: :evil: :evil:

Ρε εσύ Άλεξ τί ακριβώς κάνεις εδώ.....?? :roll: :roll:

panosxalkida έγραψε: Εικόνα
Where the streets have no name....
Άβαταρ μέλους
pajerinho

Δημοσίευσηαπό DIMITRISS32 » Τρί Φεβ 22, 2011 9:53 am

[/quote]

:o :o :o :o
ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΚΡΑΤΑΕΙ ΦΘΟΝΟ ΣΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΝΑ ΚΡΥΒΕΙ ΦΙΔΙΑ ΣΤΟΝ ΚΟΡΦΟ ΤΟΥ...Η διαφορά μεταξύ ιδιοφυίας και βλακείας είναι ότι η ιδιοφυία εχει όρια..
Άβαταρ μέλους
DIMITRISS32

Δημοσίευσηαπό Ted23 » Τρί Φεβ 22, 2011 3:18 pm

pajerinho έγραψε:Ωραία περιγραφή :u-: :u-: :u-:
Έχω σκάσει που δεν μπορούσα να έρθω :evil: :evil: :evil: :evil:

Ρε εσύ Άλεξ τί ακριβώς κάνεις εδώ.....?? :roll: :roll:

οπως λεει κ το τραγουδι...με παρεσυρε το ρεμα..... ;) αν κοιταξεις δεξια εχει χαντακι που ηταν καλυμενο με χιονι κ ηταν η επιστροφη απο δασικο δρομο στην λιμνη τσιβλου προς καλαβρυτα,ο οποιος βεβαια δν εβγαινε!!!
Αριστοτελης Ωνασης: ''Οι Ανδρες φτιαχνουν την μοιρα τους''
Άβαταρ μέλους
Ted23

Δημοσίευσηαπό Alexandros » Τρί Φεβ 22, 2011 6:22 pm

DIMITRISS32 έγραψε:

:o :o :o :o[/quote]

δεν προσπαθω να κανω τιποτα αλλο απο το να ξεκολλήσω και να βγω μεσα απο ενα νεροφαγωμα που επεσα ενω εκανα οπισθεν.........το χιονι ηταν πολυ και δεν φαινότανε..... :o :o :o ;) ;) ;) ;) ;) :lol: :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
Alexandros

Δημοσίευσηαπό Alexandros » Τρί Φεβ 22, 2011 6:24 pm

φιλε πανο πραγματικα πολυ καλη παρουσιαση και σε ευχαριστουμε για τα καλα σου λογια.. :bow: :bow:
ειναι γεγονος οτι το ευχαριστηθηκαμε το διημερο ολοι μας........ :blob: :blob: :blob:

πολλα χαιρετίσματα σε ολα τα παιδια και ελπιζω να τα πουμε συντομα.... ;) ;) ;) ;)
Άβαταρ μέλους
Alexandros

Δημοσίευσηαπό stavros_g » Τρί Φεβ 22, 2011 11:30 pm

grek έγραψε:............................. Χαρηκα που γνωρισα τα παιδια απο την Χαλκιδα (οσα δεν ηξερα βεβαια)και ιδιαιτερη μνεια στον Σταυρο με το κοραντο που μου αλλαξε την εντυπωση για το συγκεκριμενο αυτοκινητο!! :bow: :bow: :bow: :bow: (Γεια σου ρε Σταυρο.....) ..........

Καλησπέρα και από Χαλκιδα!!! Μετά το διήμερο, χρειάστηκαν αλλες δύο μέρες να στανιάρω και να καταλάβω τι έγινε και που έμπλεξα!!!! Είμαι διπλά χαρούμενος γιατί και εγώ γνωρισα τα παιδια από τη λέσχη τη Χαλκιδας, της οποίας καλα καλά δεν είμαι μέλος (τυπικά) ακόμα αλλά και τα παιδια της λέσχης της Πάτρας!!! Δεν το είχα καν φανταστεί το επίπεδο αλληλοβοήθειας, του "δεσίματος" που υπάρχει στους ομοϊδεάτες του 4χ4 ακόμα και όταν δεν γνωρίζονται μεταξύ τους..

Ευχαριστούμε τα παιδια της Πάτρας για την παρέα τους και τις υποδείξεις τους και ιδιαίτερα ευχαριστώ τον Grek :bow: που το σύντομο χρονικό διάστημα που πορευόμασταν μαζί, μου δίδαξε πολλά για το 4χ4...

Οσον αφορα το γκαζοτενεκεδούλι μου και γω τώρα το μαθαίνω off road!! Αλλά Grek, η ονομασία KORANDO βγαίνει από το KORea c DO ;) ... Ενα μόνο μένει.. να δούμε, εύχομαι και παρέα μαζί, τι άλλο μπορεί να κάνει και πως το κάνει :twisted: !!!

Ελπίζω να ξαναβρεθούμε το συντομότερο!! Νάμαστε καλά και πολλές διαδρομές!!!!
Άβαταρ μέλους
stavros_g

Δημοσίευσηαπό Alexandros » Τρί Φεβ 22, 2011 11:53 pm

stavros_g έγραψε:
grek έγραψε:............................. Χαρηκα που γνωρισα τα παιδια απο την Χαλκιδα (οσα δεν ηξερα βεβαια)και ιδιαιτερη μνεια στον Σταυρο με το κοραντο που μου αλλαξε την εντυπωση για το συγκεκριμενο αυτοκινητο!! :bow: :bow: :bow: :bow: (Γεια σου ρε Σταυρο.....) ..........

Καλησπέρα και από Χαλκιδα!!! Μετά το διήμερο, χρειάστηκαν αλλες δύο μέρες να στανιάρω και να καταλάβω τι έγινε και που έμπλεξα!!!! Είμαι διπλά χαρούμενος γιατί και εγώ γνωρισα τα παιδια από τη λέσχη τη Χαλκιδας, της οποίας καλα καλά δεν είμαι μέλος (τυπικά) ακόμα αλλά και τα παιδια της λέσχης της Πάτρας!!! Δεν το είχα καν φανταστεί το επίπεδο αλληλοβοήθειας, του "δεσίματος" που υπάρχει στους ομοϊδεάτες του 4χ4 ακόμα και όταν δεν γνωρίζονται μεταξύ τους..

Ευχαριστούμε τα παιδια της Πάτρας για την παρέα τους και τις υποδείξεις τους και ιδιαίτερα ευχαριστώ τον Grek :bow: που το σύντομο χρονικό διάστημα που πορευόμασταν μαζί, μου δίδαξε πολλά για το 4χ4...

Οσον αφορα το γκαζοτενεκεδούλι μου και γω τώρα το μαθαίνω off road!! Αλλά Grek, η ονομασία KORANDO βγαίνει από το KORea c DO ;) ... Ενα μόνο μένει.. να δούμε, εύχομαι και παρέα μαζί, τι άλλο μπορεί να κάνει και πως το κάνει :twisted: !!!

Ελπίζω να ξαναβρεθούμε το συντομότερο!! Νάμαστε καλά και πολλές διαδρομές!!!!

να σε καλα σταυρο και να εισαι σιγουρος οτι και εμεις επιθυμουμε να ξαναβρεθουμε ... ;) ;) τωρα για οσα εμαθες - διδαξες ετσι παει οι περισσότεροι που ασχολούνται με το 4χ4 ειναι ανθρωποι με διαθεση και υπομονη να μεταφερουν της εμπειριες τους ανιδιοτελώς στους αλλους...... ;) ;) ;)
αυτη ειναι η μαγεια στην ολη ιστορια και τελικα αυτο που μας κεντρίσει. ;) ;) ;)

σου ευχομαι τα καλυτερα στην ομορφη ομαδα που αποφάσισες να μπεις.... :clap: :clap: :clap:
Άβαταρ μέλους
Alexandros

Δημοσίευσηαπό gmak » Τετ Φεβ 23, 2011 12:38 am

αλλά και τα παιδια της λέσχης της Πάτρας!

αγαπητε Σταύρο, βασικά να σου πούμε οτι δεν στεκόμαστε σε ονόματα και τίτλους, ουτως η αλλως όλοι απο την πατρα ειμαστε, αλλα δεοντολογικά πρεπει να σε "διορθώσω" προς αποφυγήν παρεξήγησης απο την πραγματική λέσχη Πάτρας :)

εμείς δεν είμαστε λεσχη..είμαστε μια μεγάλη παρέα που ξεκίνησε και ανάπτυξε το 4x4fun.gr στη "σκέπη" του οποίου συναντιόμαστε γελάμε γράφουμε σχεδιάζουμε την fun πλευρά της τετρακίνησης :D :D

υγ..

καλως όρισες :u-: :u-: :u-:
Άβαταρ μέλους
gmak

Δημοσίευσηαπό grek » Τετ Φεβ 23, 2011 1:30 pm

[quote="stavros_g"]

Γεια σου ρε ΣΤΑΥΡΟ........ΓΙΓΑΝΤΑΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ετσι γινονται οι παρεες !!!!!!!!1
Πρωτα απο ολα υγεια,μετα να μην υπαρχουν ζημιες και τελευταια παιχνιδι,χαρα και διασκεδαση.
Με την πρωτη επιασες το πνευμα μας :drum: :drum:
Τωρα στην επομενη θα ζορισουμε λιγο παραπανω την Κορεα και βλεπουμε :lol: :lol:
Το λάδι κι η αλήθεια πάντα βγαίνουν από πάνω.
grek

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο ΕΚΔΡΟΜΕΣ

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες