23-24-25 ΝΟΕΒΡΙΟΥ 2012

ε!...ας πάμε και κάπου

23-24-25 ΝΟΕΒΡΙΟΥ 2012

Δημοσίευσηαπό Alexandros » Σάβ Νοέμ 10, 2012 8:48 pm

Μια ακόμα εξόρμηση μας περιμένει......προς την μεριά του Ταΰγετου αυτή την φορά...!!!
η τοποθεσία γνώστη στον βόρειο Ταύγετο στο χωρίο καστόρι...20 χιλιόμετρα από το την Σπάρτη.

τα τελευταία χρονιά συμμετέχουμε στο γνωστό μας πλέον πανηγύρι τις Μπουκουβάλας με ζεστό καψαλιστό ψωμί με λάδι από το τοπικό παραδοσιακό ελαιοτριβείο και φρέσκια ρίγανη απο το βουνό...δεν μπορώ να ξεχάσω φυσικά την φασολάδα στο μεγάλο καζάνι και την καπνιστή ρέγκα ...... ψητό τοπικό παστό λουκάνικο και χοίρινο.....ελιές και φέτα............!!!
και το κρασί άπλετο και δροσερό... :drunk:
εδώ θα ήθελα να τονίσω οτι όλα τα φαγώσιμα προσφέρονται δωρεάν απο τον τοπικό σύλλογο φίλων του βουνού Η ΛΟΥΣΙΝΑ.

το πανηγύρι ξεκινά από νωρίς το Σαββάτο με παρέα πολύ κόσμο, μουσική και φυσικά μεγάλες φωτιές από ρίζες ελιάς που μας κρατάνε συντροφιά....!!!! ;) ;)

δεν θα μπορούσαμε να μην επισκεφτούμε και το βουνό μας φυσικά.....!!! :twisted: :twisted:

φώτο μπορείτε να δείτε απο παλιότερες εξορμήσεις μας..!!!

έχουν δηλώσει συμμετοχή οι παρακάτω:

1) alexandros + οικογένεια
2) τασος + αρετη
3) βαγγελης + βουλα
3) γρηγορης + σουλα
4) παναγιωτης + οικογενεια
5)

παρακαλώ αν ενδιαφέρετε κάποιος άλλος να επικοινωνήσει μαζί μου διότι δεν υπάρχουν διαθέσιμα άλλα δωμάτια στο χωρίο και θα πρέπει να δούμε το θέμα της διαμονής.
Άβαταρ μέλους
Alexandros

Re: 23-24-25 ΝΟΕΒΡΙΟΥ 2012

Δημοσίευσηαπό Alexandros » Κυρ Νοέμ 25, 2012 8:43 pm

και αυτη η εξορμηση μας ελαβε τελος............περασαμε σπεσιαλ η παρεα για μια ακομα φορα μαχιμοι .....αλλα αυτη την φορα στο φαι............... :lol: :lol: :lol:
ολο το σαββατο το περασαμε στο χωριο οπου απο νωρις ειχαν μπει τα καζανια με την φασολαδα και οι φωτιες αναψαν απο νωρις................φυσικα ψησαμε περιπου:
140 με 150 κιλα ψωμι .... :twisted:
50 με 60 κιλα παστο χοιρινο ..... :roll:
140 ρεγες.......... :o
30 με 40 κιλα λουκανικα....... :twisted:
ελιες........ ;)
και 200 κιλα κοκκινο κρασι......... :drunk:

το γλεντι κρατησε μεχρι αργα ........ :drum:
τασος με αρετη για μια ακομα φορα μας τιμησαν με την παρουσια τους....και δεν μπορω να ξεχασω τον βαγγελη με την βουλα...........με την φοβερη τραγιασκα του.. :twisted: ;) :lol:
και αν και αργησε λιγο αλλα δεν εχασε το γλεντι....τον γρηγορη με την σουλα ..... ;) :u-:

να μαστε καλα να το επαναλαβουμε................ :clap: :clap:

φωτο σε λιγες μερες που θα μας της στειλουν..........!!!!
Άβαταρ μέλους
Alexandros

Δημοσίευσηαπό soula » Τρί Νοέμ 27, 2012 5:10 pm

σημερα γραφω στο λαπτοπ και μπορω να γραψω τισ ευχαριστιεςτου γρηγορη και τις δικες μου :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: περασαμε τελεια οι κατοικοι φιλοξενοι και οσο αξιζε που ησαν με το χαμογελο στα χειλη...ευχαριστουμε εσενα και τη τζενη που μας καλεισατεκαι μας φιλοξενησατε με χαρα : εκεινη που με πληγωσε ηταν η αρτεμις :sorry: δεν μου εδωσε σημασια τελος παντων τη συγχωρω. πολυ πρασινο το χωριο πολλα βοτανα το βουνο οι ιχθυοκαλιεργεια το λιοτριβι το αρχοντικο που μειναμε :u-: :u-: :u-: :u-: :u-: φαντασου ποσο μας αρεσε πουπηρα :sorry: το κλειδι μαζι μου :flowers:
Άβαταρ μέλους
soula

Δημοσίευσηαπό Alexandros » Σάβ Δεκ 01, 2012 8:50 pm

να σε καλα σουλα μου...........το σημαντικο ειναι να περναμε καλα.....τωρα για την αρτεμις την να την κανουμε ειναι λιγο δυσκολη.... ;) ;)
Άβαταρ μέλους
Alexandros

Επιστροφή στο ΕΚΔΡΟΜΕΣ

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης