Αγορά μεταχειρισμένου 4x4

Αγορά μεταχειρισμένου 4x4

Δημοσίευσηαπό Jiannis77 » Κυρ Νοέμ 24, 2013 4:38 pm

Μετά τον αποχωρισμό από το ΚΙΑ Sportage 2.0 (2008), (κυρίως λόγω φορολογίας) είμαι στην αναζήτηση ενός 5-πορτου μεταχειρισμένου 4x4 (χρονολογίας 2001+), μέχρι 1900 κυβικά για οικογενειακό αυτοκίνητο.

Η πρώτη μου επιλογή είναι το G.Vitara 1.9 diesel, το κόστος κτήσης του όμως ξεφεύγει αρκετά από τα οικονομικά μου.

Δεύτερη επιλογή (και ίσως η πιο προσιτή) είναι το Vitara 1.6 βενζίνης. Τρίτη είναι το Pajero pinin 1.8 βενζίνης.

Υπάρχει βέβαια και το L.R. Freelander2 1.8 βενζίνης, για το οποίο δεν γνωρίζω και πάρα πολλά...

Αν κάποιος είναι κάτοχος αυτών των μοντέλων (ή τα γνωρίζει πολύ καλά) και έχει διάθεση να μοιραστεί τις γνώσεις τους, αναμένω την δημοσίευσή του!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!
Γιάννης Κουτσούρης
Suzuki Vitara 1.6 ('05)
πρώην Kia Sportage II ('08) 2.0l
Εικόνα
http://www.vitaraclub.gr
http://www.gkc.gr
Άβαταρ μέλους
Jiannis77

Re: Αγορά μεταχειρισμένου 4x4

Δημοσίευσηαπό Ted23 » Τρί Νοέμ 26, 2013 10:25 pm

Εγω σαν κατοχος 3θυρου vitara αγορασμένο καινούργιο το 2001 με 330000 χλμ ως τωρα εχω να σου πω μια ζημια που πονανε! ! Βαρανε καπακι μηχανης λογω του ψυγειου το οποίο θέλει καθε χρόνο ενα καλο καθαρισμα με αλλαγη παραφλου για να χεις το κεφαλι σου ησυχο. Εγω είμαι παθων, απο λαλακια μηχανικου!! Εαν κλεινεις προς βιταρα να τσεκαρεις το συγκεκριμένο θέμα ;) κατα τα αλλα δεν παραπονιέται το μαυρο, μονο τωρα τελευταία γουργουριζει το βοηθητικο σασμαν μετά απο τοσα χλμ ( εχει κολυμπησει κ σ ενα ποταμακι )
Αυτα απο εμένα . ελπίζω να βοήθησα! ! ;)
Αριστοτελης Ωνασης: ''Οι Ανδρες φτιαχνουν την μοιρα τους''
Άβαταρ μέλους
Ted23

Δημοσίευσηαπό pajerinho » Τετ Νοέμ 27, 2013 12:19 am

Εγώ μπορώ να σου πω για το Pinin. Είχα βέβαια το 2λιτρο αλλά τα βασικά συμπεράσματα πρέπει να ισχύουν και για το 1.8. Πολύ καλό αμάξι με σωστή συμπεριφορά εντός και εκτός δρόμου. Το 1.8MPI χάνει εκτός γιατί δεν έχει αργά αλλά σε κάθε περίπτωση είναι ένα στιβαρό, αρκετά ανθεκτικό αμάξι, με κανονική 4κίνηση (με κεντρικό διαφορικό) και μπορεί να σε καλύψει για νορμάλ offroad αποδράσεις. Αυτό που δεν ξέρω αν θα σε καλύψει είναι οι χώροι. Το 3πορτο δεν το συζητάω καν για οικογένεια, το 4πορτο είναι σχετικά ικανοποιητικό αλλά σίγουρα μικρότερο απ' το Sportage II που είχες.
Για το Freelander έχουν ακουστεί διάφορα για καμένες φλάντζες αλλά τα μεταφέρω με επιφύλαξη γιατί μας ακούει κ ο palidim.... :roll: :roll:
Το Terios II δεν το σκέφτεσαι? Ικανοποιητικούς χώρους και παρόμοια χαρακτηριστικά 4κίνησης και ικανότητας εκτός δρόμου με το Pinin 1.8. Δεν λέω ότι είναι καλύτερο, μάλλον το αντίθετο, αλλά είναι ακόμα λιγότερα κυβικά.
Where the streets have no name....
Άβαταρ μέλους
pajerinho

Δημοσίευσηαπό palidim » Τετ Νοέμ 27, 2013 12:26 am

Διονυση μιλα για το Freelander II που ειναι αλλο αμαξι και δεν το ξερω. 10 χρονια νεωτερο απο το δικο μου που ειναι το 98. Εξ αλλου στα μονελα μετα το 2003 διορθωσαν αρκετα απο τα βρεφικα προβληματα που αφορουσαν τα πρωτα μοντελα (98 εως 03 αν δεν κανω λαθος)
palidim

Δημοσίευσηαπό pajerinho » Τετ Νοέμ 27, 2013 12:30 am

palidim έγραψε:Διονυση μιλα για το Freelander II που ειναι αλλο αμαξι και δεν το ξερω.

Α ναι, τώρα το πρόσεξα! Γιάννη είσαι σίγουρος ότι Freelander II βγήκε στα 1800κ.εκ.? Γενικά έχω την εντύπωση ότι είναι μεγαλύτερο και σημαντικά ακριβότερο αμάξι απ' τα άλλα που λες
Άβαταρ μέλους
pajerinho

Δημοσίευσηαπό gmak » Τετ Νοέμ 27, 2013 1:12 am

Παντως στην τελευταία εκδρομη είχε έρθει ενα Πινιν 1800 με αργα !! Πατρινος!
Άβαταρ μέλους
gmak

Δημοσίευσηαπό pajerinho » Τετ Νοέμ 27, 2013 11:27 am

gmak έγραψε:Παντως στην τελευταία εκδρομη είχε έρθει ενα Πινιν 1800 με αργα !! Πατρινος!

Α ναι, πολύ σωστή παρατήρηση. Το 1.8MPI δεν έχει αργά αλλά παίρνει τα αργά του 2λιτρου με σχετικά εύκολη μετατροπή. Υπάρχουν αρκετοί στο Pajero Club που το έχουν κάνει και μπορεί κάποιος να βρει τις σχετικές πληροφορίες στο forum του Pajero Club. Το όλο θέμα είναι να βρεθεί ένα μεταχειρισμένο βοηθητικό από 2λιτρο σε καλή τιμή, και στη συνέχεια ο μάστορας που θα το τοποθετήσει (δεν είναι δύσκολη εργασία αλλά καλό είναι να το αναλάβει κάποιος που το έχει ξανακάνει).
Άβαταρ μέλους
pajerinho

Δημοσίευσηαπό Jiannis77 » Τετ Νοέμ 27, 2013 5:52 pm

Κατ'αρχήν σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις πληροφορίες που μου δώσατε.

Σχετικά με το TeriosII, δεν πιστεύω να με καλύπτει από χώρους, διότι ήδη υπάρχει ένα βρέφος και οδεύουμε για δεύτερο.

Όσον αφορά το Freelander2, υπάρχουν στην αγορά αρκετά 1800ρια 5-πορτα 10-ετίας (αυτά με το πίσω φανάρι στοπ πάνω στη ρεζέρβα) σε προσιτές τιμές. Το ζήτημα είναι πόσο αξιόπιστα είναι και τι γκάμα ανταλλακτικών υπάρχει (και σε τι κόστος βέβαια).

Η λύση του Pinin 1.8 με βοηθητικό από 2-λιτρο είναι αρκετά ενδιαφέρουσα, εφ'όσον δεν προκαλεί κάποια δυσλειτουργία στο όχημα.

Τέλος σχετικά με το Vitara, έχω διαβάσει σχετικά με αυτό το πρόβλημα που προκύπτει με τον καθαρισμό του ψυγείου και γι αυτό είμαι προσεκτικός στην επιλογή μου. Δυστυχώς δεν υπάρχουν πολλά 1600ρια 5-πορτα στην αγορά, μάλλον γιατί αυτοί που τα έχουν δεν τα πουλάνε!

Συνεχίζω την αναζήτηση και θα τα λέμε διαδικτυακά για όποια εξέλιξη.

Σας ευχαριστώ πολύ όλους!!! :bow: :bow: :bow:
Γιάννης Κουτσούρης
Suzuki Vitara 1.6 ('05)
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Jiannis77

Δημοσίευσηαπό pajerinho » Τετ Νοέμ 27, 2013 9:16 pm

Jiannis77 έγραψε:Η λύση του Pinin 1.8 με βοηθητικό από 2-λιτρο είναι αρκετά ενδιαφέρουσα, εφ'όσον δεν προκαλεί κάποια δυσλειτουργία στο όχημα.

Απ' ότι ξέρω δουλεύουν μια χαρά χωρίς προβλήματα. Αν σ' ενδιαφέρει μπορείς να το ψάξεις ωστόσο και στο http://www.pajeroclub.gr/ και αν χρειαστεί να κάνεις ερώτηση. Τα παιδια εκεί είναι πολύ εξυπηρετικά και με πολλές γνώσεις πάνω στο Pinin και θα σου απαντήσουν αμέσως.
Πάντως οι χώροι του Terios II δεν έχουν ιδιαίτερη διαφορά σε σχέση με του Pinin
Άβαταρ μέλους
pajerinho

Δημοσίευσηαπό Jiannis77 » Δευτ Ιαν 20, 2014 1:44 am

Τελικά η αναζήτηση έφτασε στο τέλος! Είμαι πλέον κάτοχος ενός Suzuki Vitara 1.6 wagon του 2005!!! :blob: :blob: :blob: :blob:

Το όχημα είναι σε άριστη κατάσταση με 70000χλμ και πολύ προσεγμένο από μερακλή ιδιώτη προηγούμενο ιδιοκτήτη.

Φωτογραφίες οσωνούπω...
Γιάννης Κουτσούρης
Suzuki Vitara 1.6 ('05)
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Jiannis77

Επόμενο

Επιστροφή στο ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ - ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ

Μέλη σε σύνδεση