ΑΠΟΦΘΕΓΜΑΤΑ-ΓΝΩΜΙΚΑ-ΡΗΣΕΙΣ-ΔΙΔΑΓΜΑΤΑ

Re: ΑΠΟΦΘΕΓΜΑΤΑ-ΓΝΩΜΙΚΑ-ΡΗΣΕΙΣ-ΔΙΔΑΓΜΑΤΑ

Δημοσίευσηαπό Φωτης ranger » Σάβ Ιαν 30, 2010 1:03 am

gmak έγραψε:Μερικά παιδιά εύχονται οι γονείς τους να ήταν ζώα......

thamks to kfanis vitaraclub

:o :o :o :o :o :o :o :( :( :( :( :( :(
περιβαλοντικη αγωνιστικη λεσχη αμαλιαδας.Π.Α.ΛΕ.Α

................KAGOURAS 4X4 CLUB..................
Άβαταρ μέλους
Φωτης ranger

Δημοσίευσηαπό gmak » Τετ Μαρ 17, 2010 2:22 am

Άβαταρ μέλους
gmak

Δημοσίευσηαπό epicurus » Τετ Μαρ 31, 2010 9:59 am

Κορυφαία δήλωση για την ανάπτυξη των αγορών αποκλειστικά σε σχέση με τη ζήτηση !

Είναι του διάσημου βραζιλιάνου ογκολόγου και συγγραφέα Drauzio Varella:

"Στις μέρες μας δαπανώνται πέντε φορές περισσότερα χρήματα στην έρευνα για την ανδρική ανικανότητα και την προσθετική στήθους στις γυναίκες, σε σχέση με αυτά που δαπανώνται για τη θεραπεία της νόσου Alzheimer. Ως εκ τούτου σε λίγα χρόνια θα έχουμε ηλικιωμένους με τέλεια στύση και ηλικιωμένες με μεγάλα βυζιά που όμως κανείς τους δε θα θυμάται σε τι χρησιμεύουν..."
ΕΠΙΚΟΥΡΟΣ και ξερό ψωμί!
Άβαταρ μέλους
epicurus

Δημοσίευσηαπό Φωτης ranger » Πέμ Ιουν 17, 2010 4:27 pm

γιατι ενα κοτοπουλο διασχιζει τον δρομο??

ΠΛΑΤΩΝ: Για το καλό του. Στην άλλη πλευρά του δρόμου βρίσκεται η αλήθεια.

ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ: Είναι στη φύση του κοτόπουλου να διασχίζει τους δρόμους.

ΓΑΛΙΛΑΙΟΣ: Κι όμως τον διέσχισε....

ΚΑΡΤΕΣΙΟΣ: Για να πάει στην απέναντι πλευρά.

ΜΑΚΙΑΒΕΛΙ: Ο σκοπός, να περάσει το κοτόπουλο το δρόμο, αγιάζει τα μέσα - όποια κι αν είναι αυτά.

ΚΑΡΛ ΜΑΡΞ: Ήταν ιστορικά αναπόφευκτο.

ΔΑΡΒΙΝΟΣ: Τα κοτόπουλα στο πέρασμα των αιώνων επιλέχτηκαν από τη φύση με τέτοιο τρόπο, ώστε να είναι σήμερα γενετικώς ικανά να διασχίζουν δρόμους.

ΣΙΓΚΜΟΥΝΤ ΦΡΟΫΝΤ: Το γεγονός ότι ασχολείστε με το εάν το κοτόπουλο διέσχισε το δρόμο αποδεικνύει ότι διακατέχεστε από σύνδρομα ανασφάλειας και ότι η σεξουαλικότητά σας είναι καταπιεσμένη.

ΜΑΡΤΙΝ ΛΟΥΘΕΡ ΚΙΝΓΚ: Ονειρεύομαι έναν κόσμο όπου κάθε κοτόπουλο θα είναι ελεύθερο να διασχίζει το δρόμο χωρίς να δίνει λογαριασμό για την πράξη του.

Mr. SPOCK: To go where no other chicken has been before.

ΚΩΣΤΑΣ ΚΑΡΑΜΑΝΛΗΣ: Εμείς με σεμνότητα και ταπεινότητα εξασφαλίσαμε τις προϋποθέσεις σε όλα τα κοτόπουλα της Ελλάδος να διασχίζουν ανεμπόδιστα τους δρόμους, χωρίς παρέμβαση νταβατζήδων.

ΚΩΣΤΑΣ ΣΗΜΙΤΗΣ: Το κοτόπουλο δε διέσχισε όλο το δρόμο, αλλά μετά τις εκλογές η κυβέρνησή μας θα κάνει ό,τι είναι δυνατό για να ολοκληρωθεί η διάσχιση.

ΜΠΙΛ ΚΛΙΝΤΟΝ: ΟΡΚΙΖΟΜΑΙ στο Σύνταγμα και στις Αρχές των Ηνωμένων Πολιτειών ότι δεν είχα καμία σχέση με το κοτόπουλο αυτό.

ΜΠΙΛ ΓΚΕΙΤΣ: Είμαστε στην ευχάριστη θέση να σας αναγγείλουμε ότι μόλις κυκλοφόρησε το νέο "Chicken Office 2009" που δε διασχίζει μόνο το δρόμο, αλλά εκκολάπτει, αρχειοθετεί, σχεδιάζει και άλλα ενδιαφέροντα.

ΕΝΑΣ ΠΩΛΗΤΗΣ ΤΗΣ ΙΒΜ: Προτείνουμε την εγκατάσταση ενός ψηφιακού συστήματος που να επιτρέπει στα κοτόπουλα να διασχίζουν τους δρόμους. Ενα δίκτυο 5 τερματικών συνδεδεμένα σε σειρά και εφοδιασμένα με Γιου Πι Ες, συνολικής μνήμης 600 γιγαμπάιτς και ταχύτητα 1.500 Μεγαχέρτζ θα είναι η καλύτερη λύση για τη διάσχιση των δρόμων. Η λειτουργία της εγκατάστασης απαιτεί μια συνεχή υποστήριξη, ήτοι 25 ανθρωποέτη (Κόστος: 400.000 την ημέρα πλέον ΦΠΑ).

ΚΩΣΤΑΣ ΠΡΕΚΑΣ: Αξιοσέβαστο κοτόπουλο, χαίρομαι που η ελληνική σου παιδεία σού επιτρέπει να περνάς το δρόμο με το ήθος και το κάλλος των αρχαίων μας προγόνων... Να προσθέσω επίσης, ότι είναι ντροπή και διασυρμός να χαρακτηρίζεται η Επανάσταση ως Χούντα και το κοτόπουλο το γνωρίζει καλώς.

ΓΙΩΡΓΟΣ ΚΑΡΑΤΖΑΦΕΡΗΣ: Μόνο εγώ, εδώ στο Τηλεάστυ, τόλμησα να πω και να αποκαλύψω ότι το κοτόπουλο προήλθε από ισραηλίτικο αβγό...

ΚΩΣΤΑΣ ΖΟΥΡΑΡΙΣ: Ω υπερφίαλη όρνις, ω πουλοκλαίουσα, περιπεσούσα στις υποανθρωπιστικοαναλυτικάς σου διακυμάνσεις, πώς θα διασχίσεις το σπαρμένο με οιοφαινάκες υποσχέσεις δρόμο, ώ κνώδαλο;

ΕΝΑΣ ΙΝΔΟΣ: Εμείς έχουμε αγελάδες που κάνουν το ίδιο.

ΓΙΟΥΡΙ ΓΚΑΓΚΑΡΙΝ: Για να πάει εκεί που κανένα άλλο κοτόπουλο δεν είχε πάει πριν.

ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΙ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΕΣ ΤΗΣ Ν.Α.Σ.Α.: Στείλαμε πρώτα το κοτόπουλο για να μελετήσουμε τις συνθήκες διάβασης, πριν στείλουμε κάποιον άνθρωπο.

ΕΝΑΣ ΑΛΒΑΝΟΣ: Πιάσ' το γρήγορα πριν περάσει απέναντι. :lol: :lol:
περιβαλοντικη αγωνιστικη λεσχη αμαλιαδας.Π.Α.ΛΕ.Α

................KAGOURAS 4X4 CLUB..................
Άβαταρ μέλους
Φωτης ranger

Δημοσίευσηαπό Martin McDarren » Παρ Ιαν 28, 2011 6:54 am

Beny McLight - The Stories of a poor man

Μια μέρα που ήταν Κυριακή, ο θεός αποφασίζει να καλέσει και να τραπεζώσει τον καλύτερο άνθρωπο πάνω στη γη.

Ένας άγγελος λοιπόν, πάει και φωνάζει τον Beny McLight και του εξηγεί τα καθέκαστα και την απόφαση του θεού, μιας και ο Beny McLight του Clan των McLight ήταν παλιός LandRoverάς και ο καλύτερος άνθρωπος στον κόσμο εκείνη την εποχή.

ο Beny McLight γεμάτος από σεβασμό και ταπεινοφροσύνη πάει στο ραντεβού του με το θεό και αφού στρογγυλοκάθισε κι έφαγε του σκασμού, ο θεός του κάνει μια βαρύγδουπη και καθ όλα θεϊκή δήλωση...
"Λοιπόν καλέ μου Beny McLight, θα σου κάνω μια χάρη... - όποια χάρη θέλεις εσύ - ... κι αφού είσαι ο καλύτερος άνθρωπος στον κόσμο ξέρω ότι θα ζητήσεις κάτι συνετό και κόσμιο..." είπε ο θεός και κοίταξε τον φτωχό Beny McLight σοβαρός, όπως άλλωστε αρμόζει σε έναν θεό...

ο Beny McLight σκέφτηκε κάμποσο με το κεφάλι του κατεβασμένο απο σεβασμό μπροστά στον ύψιστο και στο τέλος, αφού πρώτα πέρασε ώρα, ξεφούρνισε την χάρη που ζητούσε...
"Θεέ μου, ειπε ο Beny McLight, Θα ήθελα πολύ ένα γεφύρι... οχι τίποτα σπουδαίο, μια απλή γεφυρούλα που να συνδέει το πάνω με το κάτω χωριό γιατί ετσι άγριο και κακοτράχαλο που είναι το ρέμα, μου παίρνει πολλές ώρες για να κάνω τον κύκλο γυρω γυρω κουβαλώντας ξύλα στην πλάτη."
Ο θεός τον κοίταξε για λίγο βλοσυρός και έπιασε να σκοτεινιάζει και μαύρα σύννεφα ζώσανε το κεφάλι του...
"Εγώ σε έφερα να σε τραπεζώσω στον οίκο μου κι εσύ με προσβάλλεις Beny McLight;... σου δίνει ο παντοκράτορας και δημιουργός του κόσμου όλου την ευκαιρία να ζητήσεις μια χάρη κι εσύ μου ζητάς ένα τιποτένιο γεφύρι;.... Δεν έχεις τσίπα πάνω σου να με υποτιμάς έτσι;"
Ο κακομοίρης ο Beny McLight έπιασε και κοκκίνισε σαν παπαρούνα του μαγιού απ την ντροπή του.. Δεν ήταν στις προθέσεις του να προσβάλει ολόκληρο θεό, κι έτσι αποφάσισε να ζητήσει κάτι που πίστευε για πολύ δύσκολο και σίγουρα αντάξιο του μεγαλοδύναμου πλάστη του σύμπαντος κόσμου...
"Θεέ μου ειπε χαμηλόφωνα ο Beny McLight, συγχώρα με τον ανίδεο ανθρωπάκο γιατί δεν ήθελα να σε προσβάλω... να μην σε βάλω σε μπελάδες για την ανάξια αφεντιά μου θέλησα κι αν δεν το κατάφερα σου ζητώ ταπεινά συγνώμη..." ειπε τρέμοντας την οργή του θεού ο Beny McLight.

"Μα έχω μια ερώτηση που με βασανίζει από όταν κατάλαβα τον εαυτό μου και δεν θα τολμούσα ποτέ να σε ρωτήσω αν δεν μου ζητούσες ο ίδιος κάτι αντάξιο σου..."
ο θεός τον κοίταξε για λίγο και τα σύννεφα που τον στεφάνωναν πήραν και ηρέμησαν και βγήκε ήλιος ολόχρυσος από τα μαλλιά του.
"Λέγε επιτέλους" είπε λακωνικά ο παντοδύναμος, μα τώρα χαμογελούσε στον φτωχό Beny McLight...

" Να θεέ μου... κομπιασε ο Beny, εσύ που έπλασες τον κόσμο και τον άνθρωπο και που στα σίγουρα είσαι παντογνώστης... μήπως θα μπορούσες να μου εξηγήσεις το μυστήριο της γυναίκας; Να μου πείς ας πούμε, γιατί όταν λέει Ναι στην πραγματικότητα εννοεί Όχι, και το ανάποδο... Γιατί όταν κλαίει μέσα της γελάει κι όταν γελάει μπορεί να κλάψει χωρίς ενδιάμεση στάση... γιατί θέλει πράγματα που δεν μπορεί να έχει και δεν θέλει ολα οσα εχει... γιατι λεει ετούτο και εννοεί το άλλο... και γιατί μου είναι τόσο απαραίτητη;...

Ο Beny McLight περίμενε την απάντηση του παντογνώστη θεού υπομονετικά κι οι μέρες περνούσαν... Οι εποχές άλλαξαν ξανά και ξανά κι ο Beny McLight είχε αποχτήσει τούφες με άσπρες τρίχες όταν τελικά ακούστηκε η φωνή του θεού..

Πόσες καμάρες είπαμε ότι θέλεις στο γεφύρι σου;
:fight: :mrgreen:
http://pickthepeak.blogspot.com/p/beny-mclight-stories-of-poor-man.html
Martin McDarren
http://www.deepgreece.com/
MartinMcDarren@gmail.com
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Martin McDarren

Δημοσίευσηαπό DIMITRISS32 » Παρ Ιαν 28, 2011 10:46 am

:lol: :lol: :lol: :lol: καλοοοοοοοοοοοοοο :clap:
ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΚΡΑΤΑΕΙ ΦΘΟΝΟ ΣΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΝΑ ΚΡΥΒΕΙ ΦΙΔΙΑ ΣΤΟΝ ΚΟΡΦΟ ΤΟΥ...Η διαφορά μεταξύ ιδιοφυίας και βλακείας είναι ότι η ιδιοφυία εχει όρια..
Άβαταρ μέλους
DIMITRISS32

Δημοσίευσηαπό xristos-ktm » Παρ Ιαν 28, 2011 11:06 am

οι γυναικες λεει ενας φιλος ειναι σαν ενα σακι γεματο διαολους!οσες φορες και να βαλεις το χερι σου μεσα παλι ΔΙΑΟΛΟ θα τραβηξεις!!!!! :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:
ΜΕΤΑ ΤΟ ΠΕΣΙΜΟ ΤΗΣ ΚΑΡΩ ΣΗΜΑΙΑΣ ΜΕΝΕΙ ΜΟΝΟ ΤΟ ΔΕΣΙΜΟ ΤΗΣ ΠΑΡΕΑΣ
xristos-ktm

Δημοσίευσηαπό mythos » Σάβ Οκτ 08, 2011 4:50 am

Τα μεγάλα σύγχρονα ζητήματα δεν θα διευθετηθούν με ομιλίες και αποφάσεις της πλειοψηφίας, αλλά με σίδερο και αίμα.
Όττο Φον Μπίσμαρκ, 1815-1898, Γερμανός καγκελάριος

Είναι αφύσικο για μια πλειοψηφία να κυβερνά, επειδή μια πλειοψηφία σπάνια μπορεί να είναι οργανωμένη και ενωμένη για κοινή δράση, ενώ μια μειοψηφία μπορεί.
Ζαν-Ζακ Ρουσσώ, 1712-1778, Γαλλοελβετός φιλόσοφος

Η μειοψηφία μπορεί και να έχει δίκιο, η πλειοψηφία πάντα κάνει λάθος.
Ερρίκος Ίψεν, 1828-1906, Νορβηγός θεατρικός συγγραφέας

Στην πολιτική, μια οργανωμένη μειοψηφία είναι μια πολιτική πλειοψηφία.
Jesse Jackson, 1941-, Αφροαμερικανός πολιτικός

Το πολιτικό σύστημα θριαμβεύει επειδή είναι μια ενωμένη μειοψηφία που ενεργεί εναντίον μιας διαιρεμένης πλειοψηφίας.
Will Durant, 1885-1981, Αμερικανός ιστορικός & φιλόσοφος

Μερικές φορές «πλειοψηφία» σημαίνει ότι όλοι οι ηλίθιοι είναι από την ίδια πλευρά.

Michael W. Smith, Αμερικανός τραγουδιστής

Ο κανόνας της πλειοψηφίας ισχύει μόνο αν παίρνεις υπόψη σου τα ατομικά δικαιώματα. Γιατί δεν μπορείς να βάλεις πέντε λύκους και ένα πρόβατο να ψηφίσουν τι θα φάνε για δείπνο.

Larry Flynt, 1942-, Αμερικανός εκδότης του περιοδικού Hustler

Μια επανάσταση είναι το μοιραίο φως που αποκαλύπτει την αηδιαστική γυμνότητα της πλειοψηφίας των ανθρώπων.
Gabriel Sénac de Meilhan, 1736-1803, Γάλλος αξιωματούχος & συγγραφέας
Δεν μπορείς να βάλεις πέντε λύκους και ένα πρόβατο να ψηφίσουν τι θα φάνε για δείπνο.
Larry Flynt, 1942
Μερικές φορές «πλειοψηφία» σημαίνει ότι όλοι οι ηλίθιοι είναι από την ίδια πλευρά.
Michael W. Smith
Άβαταρ μέλους
mythos

Δημοσίευσηαπό gmak » Πέμ Ιαν 26, 2012 11:07 am

"Μακαρι οι άνθρωποι να ήταν σαν τα χρήματα...να μπορείς να τους δεις μπροστα απ το φως και να δείς ποιοι είναι πραγματικοί κ ποιοι ψεύτικοι"
Άβαταρ μέλους
gmak

Δημοσίευσηαπό gmak » Πέμ Ιαν 26, 2012 11:09 am

" οι Έλληνες όταν κοιταζόμαστε στον καθρέφτη αντικρίζουμε είτε τον Μ.Αλέξανδρο,είτε τον Κολοκοτρώνη ενιότε και τον Ωνάση,ποτέ τον καραγκιόζη.."
Άβαταρ μέλους
gmak

Προηγούμενη

Επιστροφή στο ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ-ΕΠΙΚΑΙΡΟΤΗΤΑ

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης