ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΜΕ ΙΣΤΙΟΦΟΡΟ !!!!!

Ιστιοπλοΐα, Ψάρεμα, Κατάδυση, Rafting, Kayak

ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΜΕ ΙΣΤΙΟΦΟΡΟ !!!!!

Δημοσίευσηαπό pajino » Παρ Μάιος 23, 2008 2:12 pm

''Διακοπές με ιστιοφόρο'' , μία φράση που από μόνη της φέρνει στον νου μας υπέροχες εικόνες...

Εικόνα

Όπως ....πεντακάθαρα, διάφανα, γαλήνια νερά, ήλιο, μπάνιο, χαλάρωση, απόλαυση, δελφίνια, έρωτα, διασκέδαση, mohito, margarita, ........!!!! ;) :mrgreen:

Εικόνα

Όλα αυτά όμως και ακόμα περισσότερα ίσως, είναι αυτά που ουσιαστικά αντιπροσωπεύουν έναν τέτοιο τρόπο διακοπών !!!!

Εικόνα

Οι διακοπές με ένα ιστιοφόρο σκάφος ξεκινάνε από την στιγμή που θα επιβιβαστείτε και λύσετε τους κάβους...
Η ηρεμία που επικρατεί η χαμηλή ταχύτητα η σχεδόν αθόρυβη μηχανή του και οι πολύ χώροι έξω σίγουρα θα σας βολέψουν να πιάσετε την καλύτερη θέση που εσείς νομίζεται και να ξεκινήσετε να ζείτε το όνειρό σας...

Όλα αυτά βέβαια μετατρέπονται στο απόλυτο μόλις το σκάφος ανοίξει πανιά και αρχίσει να γλιστράει στο νερό χωρίς μηχανή και θορύβους....

Εικόνα

Να δούμε λοιπόν ένα εβδομαδιαίο πρόγραμμα διακοπών για το Ιόνιο το οποίο μπορεί να έχει αφετηρία την μαρίνα της Λευκάδας και προορισμό τα δεκάδες μικρά ή και μεγαλύτερα νησιά που υπάρχουν στο τρίγωνο Λευκάδας - Αστακού - Ιθάκης ή διαφορετικά από Λευκάδα μπορείτε να πάτε και βόρεια προς Πρέβεζα - Πάργα - Σύββοτα - Παξούς - Αντίπαξους κ.α. Ανάλογα με την διάθεση και τον χρόνο σας !

Εικόνα

Το πιο παρεξηγημένο κομμάτι της όλης ιστορίας όμως είναι το κόστος του συγκεκριμένου τρόπου διακοπών, κάτι το οποίο θα προσπαθήσω να σας αναλύσω όσο καλύτερα μπορώ, μιας και βρίσκομαι στον χώρο από το 1995 και σαν Skipper! (=κυβερνήτης ιστιοφόρου σκάφους)

Ας πάρουμε ένα παράδειγμα λοιπόν, έχουμε και λέμε ,
το να ενοικιάσεις ένα ιστιοφόρο σκάφος με όλες τις ανέσεις και 3 καμπίνες με 1 η 2 wc, σε φουλ σεζόν θα έχει ένα αρχικό κόστος περίπου 1000-1300 ευρώ συν 910 - 1000 ευρώ για τον skipper περίπου για μία εβδομάδα . Το οποίο μπορεί να φιλοξενήσει 3 ζευγάρια συν τον skipper (εάν δεν έχει τουλάχιστον ο ένας εξ' αυτών δίπλωμα ιστιοπλοϊας ανοικτής θαλάσσης και να υπάρχει άλλος ένας που να φτιάξει μία δήλωση ότι έχει γνώσεις ιστιοπλοϊας ).
Το κόστος επιβαρύνεται με ένα ποσό που δίνεται σε μετρητά ή με χρέωση σε πιστωτική κάρτα ως εγγύηση. Το οποίο ποσό επιστρέφεται όταν το σκάφος το ''παραλάβει'' στο γραφείο στην ίδια κατάσταση που αυτό το παρέδωσε!
Που σημαίνει ότι θα είναι και γεμάτο με καύσιμα ένα κόστος περίπου 150ευρώ περίπου.

Εικόνα

Δηλαδή έχουμε 2000ευρώ(σκάφος και Skipper) + 150ευρώ(καύσιμα) = 2150ευρώ/6άτομα = 360ευρώ/άτομο/βδομάδα!!!!
Εικόνα
Και δεν έχεις άλλα έξοδα μετακίνησης, δεν βασανίζεσαι με μετακινήσεις καράβια,αεροπλάνα,τρένα ουρές καθυστερήσεις, ζέστη, ιδρώτα κλπ, δεν πας στην παραλία ή την πισίνα του ξενοδοχείου για μπάνιο απλά βουτάς ότι ώρα γουστάρεις , δεν έχεις πρόγραμμα πότε θα φας, πότε θα ξυπνήσεις, μπορείς να τρως κάτι πρόχειρο το μεσημέρι από σαλάτα, φρούτο ή μακαρονάδα και το βράδυ μόνο να τρως έξω ανάλογα με τα κέφια σου ...

Εικόνα

Τα ναύλα κλείνονται από Σάββατο 17:00 (το αργότερο) έως Σάββατο 09:00 και μπορούν να είναι εβδομαδιαία, 2βδόμαδα, 3βδόμαδα κ.α.

Εικόνα

Η τιμή συμπεριλαμβάνει, το σκάφος σε άρτια κατάσταση, καθαρό, με πλήρη ιματισμό, μαγειρικά σκεύη, κουζίνα, ψυγείο, γεμάτο με καύσιμα και νερά, σωστικά μέσα, ασφάλεια και όλα τα θεωρημένα έγγραφα ενός αξιόπλοου σκάφους για να μπορέσει να πάρει απόπλου από την εκάστοτε μαρίνα ή λιμάνι.

Εικόνα
Εικόνα

Στο ίντερνετ υπάρχουν δεκάδες γραφεία όπου μπορείτε να απευθυνθείτε για να ''κλείσετε'' ένα σκάφος στις ημερομηνίες που επιθυμείτε !!!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
pajino

Re: ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΜΕ ΙΣΤΙΟΦΟΡΟ !!!!!

Δημοσίευσηαπό papoulakis » Σάβ Μάιος 23, 2009 9:58 am

Ονειρεμένες διακοπές με ιστιοφόρο Μία μοναδική εμπειρία. την εχω ζήσει πέρασα μοναδικές στιγμές και ειναι ποιο οικονομικά από ενα ξενοδοχείο . Για οσους ενδιαφερονται στο site http://www.papoulakis.gr
papoulakis

Δημοσίευσηαπό pajino » Πέμ Ιουν 04, 2009 8:58 pm

Και μερικές φωτογραφίες από το τι μπορείς να απολαύσεις με ένα σκάφος !!!

Η γαλήνη του Ιονίου (Μεγανήσι) !!!
Εικόνα Εικόνα
Εικόνα Εικόνα

Αντίπαξοι (νερά :?: :shock: ) !!!
Εικόνα Εικόνα

Ξημερώνοντας , ανοιχτά των Παξών !!!
Εικόνα Εικόνα
Εικόνα Εικόνα

Και ηλιοβασίλεμα στον Πατραϊκό !!! Στο βάθος η Κεφαλλονιά !
Εικόνα Εικόνα

Α, για όποιον ενδιαφέρεται, αν και είναι αργά για φέτος, εδώ έχει πληροφορίες http://www.patrasyachts.gr
Άβαταρ μέλους
pajino

Δημοσίευσηαπό grek » Παρ Ιουν 05, 2009 11:54 am

Πας να μας τρελλανεις εντελως ετσι????
Το λάδι κι η αλήθεια πάντα βγαίνουν από πάνω.
grek

Δημοσίευσηαπό Navaxo » Παρ Ιουν 05, 2009 7:55 pm

Γεια σας και απο εμένα.
Το μόνο θετικό που βρίσκω στην όλη ιδέα του ιστιοφόρου είναι το μικρό κόστος συμμετοχής.
Πέρα απο αυτό,προσωπικά θα ένοιωθα πολύ άβολα αν ήμουν υποχρεωμένος να συμβιώσω με άλλους (ακόμα και φίλους) σ'ένα περιορισμένο χώρο για μια εβδομάδα και χωρίς δυνατότητα διαφυγής.
Θεωρώ οτι οι διακοπές που προγραμματίζοντε με τόση λεπτομέρεια και που είσαι υποχρεωμένος να ακολουθείς συγκεκριμένη πορεία,τελικά δεν είναι διακοπές αλλά ένα ταξίδι καλά οργανωμένο.

Για μένα διακοπές δεν σημαίνει μόνο αλλαγή περιβάλλοντος,αλλά και διακοπή απο κάθε τι που χαρακτηρίζει την καθημερινότητα.

'Ετσι οι δικές μου έχουν μόνο δύο ζητούμενα:Προορισμό και διάρκεια.Η οργάνωση γίνεται στην πορεία ανάλογα τα ενδιαφέροντα και τις συνθήκες.
Γιατί ενω πάντα κοιτάζουμε...σπάνια βλέπουμε?
Navaxo

Δημοσίευσηαπό skippybi » Παρ Ιουν 05, 2009 11:10 pm

Ά και κάτι ακόμα... ;)

Οι διακοπές με σκάφος δεν είναι για όλους, ακόμα και για κάποιους που νομίζουν πως τους ταιριάζουν...

Τί θέλει να πεί ο ποιητής;;; :?:

1 όπως το παλικάρι από πάνω που είναι συνειδητοποιημένος και ξέρει από την αρχή πως δεν του πάει το όλο σύστημα, για διάφορους λόγους...

2 κάποιοι που δεν ξέρουν, νομίζουν πως με το σκάφος μπορείς να πάς όπου θές(μα όπου θές όμως), ότι ώρα θές, με τις πιο ιδανικές συνθήκες από θέμα καιρού και να γυρίσεις οτι ώρα θες(αργάμιση) και να βρείς θέση να δέσεις πρώτη μούρη στο ντόκο για να σε βλέπουν οι περαστικοί που θα βολτάρουν το βράδυ και να σε θαυμάζουν... :stupid:

Εγώ προσωπικά έχω κανει με ιστιοπλο'ι'κό διακοπές, αγώνες, μεταφορές(εντός και εκτός Ελλάδας) και έχω ζήσει πολύ όμορφες και δυνατές στιγμές... :bow: :bow: :bow:

Καλές μας θάλασσες και αέρα στα πανιά μας!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :lol: :lol: :lol: :lol:
BMW R850R roadster

«Εδώ είναι ένα φως αδελφικό, απλά τα χέρια και τα μάτια.
Εδώ δεν είναι να ‘μαι εγώ πάνω από σένα, ή εσύ πάνω από μένα.
Εδώ είναι να ‘ναι ο καθένας μας πάνω από τον εαυτό του.»
Γιάννης Ρίτσος
Άβαταρ μέλους
skippybi

Δημοσίευσηαπό DarkStam » Σάβ Ιουν 06, 2009 12:00 am

είπα να ακολουθήσω την ωραία περιγραφή σου,

αύριο σάββατο φεύγουμε 4 άτομα με ένα ιστιοπλοϊκό 36 πόδια για μια εβδομάδα στο ιόνιο. αααααεεεερρρααααααα!!!!
Άβαταρ μέλους
DarkStam

Δημοσίευσηαπό DIMITRISS32 » Σάβ Ιουν 06, 2009 12:07 am

τι να κανουμε βλεπεις εμεις θα περημενουμε για λιγο ακομα μεχρι να ερθει η σειρα μας :cry:
ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΚΡΑΤΑΕΙ ΦΘΟΝΟ ΣΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΝΑ ΚΡΥΒΕΙ ΦΙΔΙΑ ΣΤΟΝ ΚΟΡΦΟ ΤΟΥ...Η διαφορά μεταξύ ιδιοφυίας και βλακείας είναι ότι η ιδιοφυία εχει όρια..
Άβαταρ μέλους
DIMITRISS32

Δημοσίευσηαπό pajerinho » Σάβ Ιουν 06, 2009 1:15 am

DarkStam έγραψε:αααααεεεερρρααααααα!!!!

στα πανιά σου Σταμάτη!!!!
Άντε, ποιός στη χάρη σου!!!!!
Where the streets have no name....
Άβαταρ μέλους
pajerinho

Δημοσίευσηαπό HLIAS-G.P. » Σάβ Ιουν 06, 2009 8:56 am

Διακοπές είναι: Όπου θέλω πάω! Ότι θέλω κάνω! Όποτε θέλω τρώω! Ότι ώρα θέλω κοιμάμαι! Ότι ώρα θέλω ξυπνάω! ΚΑΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ Όποτε θέλω ΠΗΔΑΑΩΩΩΩΩ ....................... στη ΘΑΛΑΣΣΑ εννοείται!!!
ΔΕΝ ΤΑ ΒΑΖΩ ΠΟΤΕ ΜΕ ΕΝΑ ΒΛΑΚΑ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΠΕΣΩ ΣΤΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΤΟΥ ΚΑΙ ΛΟΓΩ ΕΜΠΕΙΡΙΑΣ ΘΑ ΜΕ ΚΕΡΔΙΣΕΙ
Άβαταρ μέλους
HLIAS-G.P.

Επόμενο

Επιστροφή στο ΘΑΛΑΣΣΑ - ΠΟΤΑΜΙ

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες