ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Γενικά και ευγενικά

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Δημοσίευσηαπό stakyr » Τετ Μαρ 18, 2009 1:45 am

Απ΄ οτι καταλαβατε ειμαι φανατικος των στατιστικων στοιχειων !!! :blob: :blob: :blob:

Και αυτο ειναι ενα απο τα χομπυ μου .......... :blob: :blob:
προσπαθω να αποκωδικοποιησω καθε τι, μεσα απο τα στοιχεια και τους αριθμους... :roll: :roll:
Ειμαι ενας ερασιτεχνης στατιστικολογος....... :D :D :D
αυτο με βοηθαει να κατανοω και να αναλυω καλυτερα ,ετσι ωστε να βγαινουν καποια λογικα συμπερασματα...

εκανα μια αρχη με τα αυτοκινητα στην μονοημερη ( αλλα δεν ηταν πληρη ολα τα στοιχεια) !!!!
και ετσι τα οποια συμπερασματα δεν ειναι αξιοπιστα .......

Ας αρχισουμε με κατι που βρηκα προχειρο μεσα απο το forum !!!!!!
Την συμμετοχη των μελων του στις δημοσιευσεις..........
Ετσι θα διαπιστωσουμε ποσα και ποια μελη ειναι ενεργα-μη ενεργα !!
Νομιζω οτι τα συμπερασματα που θα βγουν ,θα βοηθησουν ωστε να γνωρισουμε την συχνοτητα και των αριθμο των μελων που ασχολουνται με το forum......

ΑΣ ΑΡΧΙΣΟΥΜΕ :
ΑΡΙΘΜΟΣ ΜΕΛΩΝ 253

Ας δουμε ενα πρωτο στατιστικο :

αριθμος μελων που εχουν απο 0-100 δημοσιευσεις 230
αριθμος μελων που εχουν απο 101-1000 δημοσιευσεις 18
αριθμος μελων που εχουν απο 1001-3370 δημοσιευσεις 5

εδω πρωταθλητης ειναι ο gmak με 3370 +
2)maria 3257
3)grek 1497
4)pajerinho 1146
5)acha 1042

Αν χωρισουμε και το στατιστικο 0-100 σε :

αριθμος μελων που εχουν απο 0-10 δημοσιευσεις 188
αριθμος μελων που εχουν απο 11-50 δημοσιευσεις 32
αριθμος μελων που εχουν απο 51-100 δημοσιευσεις 10 ΣΥΝΟΛΟ 230

Το πιο εντυπωσιακο στατιστικο ειναι το 0-2 δημοσιευσεις με 128 μελη !!!! οι 84 εχουν 0 !!!
Δηλαδη το 50% των μελων του 4Χ4 FUN ποτε ή σχεδον ποτε δεν ενδιαφερθηκε να γραψει στο forum .

23 ατομα μπορουν να θεωρηθουν πολυ ενεργα
42 ατομα μπορουν να θεωρηθουν ενεργα
188 ατομα μπορουν να θεωρηθουν μη ενεργα

Αυτα ειναι τα στατιστικα και ορισμενες πρωτες διαπιστωσεις δικες μου............... :u-:

Περιμενω και απο την μερια σας διαπιστωσεις , σχολια και οτι αλλο θα βοηθησει να βγαλουμε ασφαλη συμπερασματα απο την στατιστικη μου.........

Υ.Γ Θα ηθελα να καλυψω και το γεγονος της παλαιοτητας των μελων (πιο παλιος-πιο πολλες δημοσιευσεις) αλλα θα επρεπε να παρω ενα πιο συνθετο μοντελο προσδιορισμου των παραμετρων.........

Υ.Γ 2 Ο διαχωρισμος στις ομαδες με των αριθμο δημοσιευσεων εγινε απο μενα με βαση την πιο απλη κατανοηση τους ( αν θελετε μπορει να γινει και με πιο συνθετες ομαδες ) :D :D :D
Όταν είναι να αποφασίσεις, το καλύτερο πράγμα είναι να πράξεις το σωστό. Το δεύτερο καλύτερο πράγμα είναι να πράξεις λάθος. Το χειρότερο όλων είναι να μην κάνεις τίποτε. Theodore Roosvelt
stakyr

Re: ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Δημοσίευσηαπό gmak » Τετ Μαρ 18, 2009 11:45 am

απ την αρχη οταν δημιουργηθηκε το σιτε δωσαμε εμφαση στην ποιοτητα και οχι στην ποσοτητα...δηλαδη ναι μεν να εχουμε μελη αλλα και να συμμετεχουν απο ενεργα εως τυπικα...
Το γεγονος οτι σε 10 μηνες εχουμε 253 μελη απο τα οποια το μεγαλυτερο ποσοστο εχει γραψει αλλα και εχει συμμετασχει σε εκδηλωσεις του φορουμ για μας ειναι επιτυχια..
Αλλωστε σε ολα τα φορουμ υπαρχουν οι ανενεργοι οι οποιοι πολλες φορες ειναι περισσοτεροι απο τους ενεργους...αυτο κοιταξαμε να μην γινει στο φορουμ...
Αλλο ενα σημαντικο πλεονεκτημα του fun ειναι οι διαπροσωπικες σχεσεις των μελων του που δεν στεκονται μονο στο επιπεδο γνωριμιας στο φορουμ αλλα πανε και ακομα παραπερα οπως συμμετοχη σε events βολτες καφε παρτυ κρασοκατανυξεις κλπ κλπ κλπ...ετσι πολλα απο τα μελη τα οποια φενονται ανενεργα εδω, εχουμε επικοινωνια εξω και αυτο γιατι δεν τα πανε καλα με το πληκτρολογιο.
Αγαπητε Γιαννη...το 4χ4fun ανηκει στα μελη του και δεν ειναι ιδιοκτησια κανενος...η ιεραρχια υπαρχει μονο σε επιπεδο τεχνικης διαχειρισης...αυτο σημαινει οτι οποιοδηποτε μελος παιρνει πρωτοβουλιες για το καλο των υπολοιπων...αυτο συν το χρονο γινεται κατανοητο και το αποδεικνυουμε στην πραξη..
τα αποτελεσματα αρχιζουν να φαινοντε...διοτι μην ξεχνας...ειμαστε ενα φορουμ-πορταλ 10 μολις μηνων.
Άβαταρ μέλους
gmak

Δημοσίευσηαπό HLIAS-G.P. » Τετ Μαρ 18, 2009 12:22 pm

gmak έγραψε:Αγαπητε Γιαννη...το 4χ4fun ανηκει στα μελη του και δεν ειναι ιδιοκτησια κανενος...η ιεραρχια υπαρχει μονο σε επιπεδο τεχνικης διαχειρισης...αυτο σημαινει οτι οποιοδηποτε μελος παιρνει πρωτοβουλιες για το καλο των υπολοιπων...αυτο συν το χρονο γινεται κατανοητο και το αποδεικνυουμε στην πραξη..
τα αποτελεσματα αρχιζουν να φαινοντε...διοτι μην ξεχνας...ειμαστε ενα φορουμ-πορταλ 10 μολις μηνων.

Κι αν προσέξατε τα περισσότερα post είναι στην ενότητα όπου δίνετε τροφή για κόντρες-πλάκες. Αν το μόνο που σας ενδιαφέρει είναι απλά να σας διαβάζει όλη η ελλάδα και όχι να συμμετέχει ενεργά στο forum τότε λυπάμαι αλλά θα μείνετε μόνοι σας!!! Βέβαια δε χρειάζετε να τραβάει τόσο μια κόντρα αλλά όλα είναι στο πρόγραμμα. Κι επειδή ο άνθρωπος γεννιέται δε γίνεται, οι κοντράκηδες δεν θ'αλλάξουν ποτέ.
Όσον αφορά την υπογράμμιση, το υπολοίπων=όλων των υπολοίπων και όχι ορισμένων.

Με πολύ αγάπη (κι έχω αρκετή για όλους)
ΓΑΛΑΤΕΙΑ
ΔΕΝ ΤΑ ΒΑΖΩ ΠΟΤΕ ΜΕ ΕΝΑ ΒΛΑΚΑ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΠΕΣΩ ΣΤΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΤΟΥ ΚΑΙ ΛΟΓΩ ΕΜΠΕΙΡΙΑΣ ΘΑ ΜΕ ΚΕΡΔΙΣΕΙ
Άβαταρ μέλους
HLIAS-G.P.

Δημοσίευσηαπό gmak » Τετ Μαρ 18, 2009 12:36 pm

Βέβαια δε χρειάζετε να τραβάει τόσο μια κόντρα αλλά όλα είναι στο πρόγραμμα. Κι επειδή ο άνθρωπος γεννιέται δε γίνεται, οι κοντράκηδες δεν θ'αλλάξουν ποτέ.
Όσον αφορά την υπογράμμιση, το υπολοίπων=όλων των υπολοίπων και όχι ορισμένων.

ευτυχως γαλατια που μεριμνεις να σταματησει η "κοντρα"

thank you και εγω σε αγαπαω :heart:
Άβαταρ μέλους
gmak

Δημοσίευσηαπό HLIAS-G.P. » Τετ Μαρ 18, 2009 12:38 pm

Αυτό ήταν μια ευγενική παρατήρηση!!! Τίποτα περισσότερο!!! :)
ΔΕΝ ΤΑ ΒΑΖΩ ΠΟΤΕ ΜΕ ΕΝΑ ΒΛΑΚΑ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΠΕΣΩ ΣΤΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΤΟΥ ΚΑΙ ΛΟΓΩ ΕΜΠΕΙΡΙΑΣ ΘΑ ΜΕ ΚΕΡΔΙΣΕΙ
Άβαταρ μέλους
HLIAS-G.P.

Δημοσίευσηαπό acha » Τετ Μαρ 18, 2009 12:38 pm

Καλές οι παρατηρήσεις σου stakyr... αλλά όπως είπες και εσύ είναι σύμφωνα με αυτά που βλέπεις, διότι υπάρχουν στοιχεία τα οποία δεν μπορούν να προσδιοριστούν ούτε να υπολογιστούν.
Αυτό που ενδιαφέρει εμάς είναι οι συμμετέχοντες στις εκδηλώσεις, εκδρομές να μένουν ικονοποιημένοι ώστε να έρχονται ξανά... Θα σου πώ μόνο ότι το 20-30 % των συμμετέχωντων στην προχθεσινή εκδρομή δεν είναι καν γραμμένοι στο φόρουμ... επίσης άλλο ένα 20% περίπου είναι γραμμένο μόνο και μόνο για να δηλώσει ότι συμμετείχε ή συμμετέχει σε εκδρομές χωρίς να έχει πολλές επαφές με το ιντερνετ....

ΥΓ. 1. Καλό είναι να ασχολούμαστε με τα στατιστικά, αλλά σχεδόν ποτέ δεν δύναται να βγάλουμε ασφαλή συμπεράσματα διότι ο δειγματοχώρος είναι ασαφής!
2. Η επισκεψιμότητα στο φόρουμ μέσα σε 10 μήνες έχει ξεπεράσει τον αριθμό 5000000 Successful requests, όπως επίσης έχει ξεπεράσει και τον αριθμο 1,200,000 ξεχωριστών request

Δεν ξέρω αν μπορείς να βγάλεις κανένα συμπέρασμα απο αυτό! ;)
Ψάχνω στο πουθενά το τίποτα... για να βρώ τα πάντα!

4χ4fun Racing Team
Άβαταρ μέλους
acha

Δημοσίευσηαπό maria » Τετ Μαρ 18, 2009 12:52 pm

Επειδη τυχαινει να ειμαι στο 4x4fun απο το πρωτο του δευτερολεπτο,πιστευω οτι τα νουμερα δεν ανταποκρινονται στην πραγματικοτητα.
Φιλε stakyr εχω ζησει καθε μερα μου απο τοτε μεχρι σημερα εδω και πιστεψε με αυτα απλα ειναι εικονικα.
Το ενεργο μελος δεν ειναι αυτος που γραφει....ειναι αυτος που συμμετεχει σε ολες τις εκδηλωσεις,αυτος που κανει πραγματα γιατι αγαπαει το 4χ4fun και οχι γιατι βρηκε ενα πληκτρολογιο μπροστα του.
Υπαρχουν μελη που δεν εχουν καν υπολογιστη....αυτα δεν ειναι ενεργα?
Υπαρχουν μελη που γραφτηκαν πριν 1 μηνα και κανουν 10 ποστ την ημερα,αυτα δεν ειναι ενεργα?
Υπαρχουν μελη που δεν τους αρεσει να γραφουν ,αυτα δεν ειναι ενεργα?
Παραδειγμα...ο mythos.
Συμμετεχει απο την αρχη ,παντου,παντα,με οποιοδηποτε τροπο,εχει παρει μερος σε όλους τους αγωνες και μας εχει κανει να νοιωθουμε περιφανοι με τις θεσεις που φερνει,αλλα τα ποστ του ειναι πολυ λιγοτερα απο τα δικα μου.Αυτο σημαινει οτι ειναι λιγοτερο ενεργο μελος απο μενα?
Η G.P. γραφτηκε πριν κανα δυο μηνες,συμμετεχει παντου,παντα,γραφει καθε μερα.....θεωρειται λιγοτερο ενεργο μελος?
Υπαρχουν δεκαδες τετοια παραδειγματα.
Ολοι ειναι ενεργα μελη με τον τροπο τους και τους ευχαριστουμε που ειναι στην παρεα μας!!!!! :heart: :heart: :heart:
Φιλικα Μαρια.
Άβαταρ μέλους
maria

Δημοσίευσηαπό gmak » Τετ Μαρ 18, 2009 1:05 pm

Το ενεργο μελος δεν ειναι αυτος που γραφει....ειναι αυτος που συμμετεχει σε ολες τις εκδηλωσεις,αυτος που κανει πραγματα γιατι αγαπαει το 4χ4fun και οχι γιατι βρηκε ενα πληκτρολογιο μπροστα του.

:cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:
Άβαταρ μέλους
gmak

Δημοσίευσηαπό manos » Τετ Μαρ 18, 2009 1:06 pm

maria έγραψε:Επειδη τυχαινει να ειμαι στο 4x4fun απο το πρωτο του δευτερολεπτο,πιστευω οτι τα νουμερα δεν ανταποκρινονται στην πραγματικοτητα.
Φιλε stakyr εχω ζησει καθε μερα μου απο τοτε μεχρι σημερα εδω και πιστεψε με αυτα απλα ειναι εικονικα.
Υπαρχουν μελη που δεν εχουν καν υπολογιστη....αυτα δεν ειναι ενεργα?
Υπαρχουν μελη που γραφτηκαν πριν 1 μηνα και κανουν 10 ποστ την ημερα,αυτα δεν ειναι ενεργα?
Υπαρχουν μελη που δεν τους αρεσει να γραφουν ,αυτα δεν ειναι ενεργα?
Παραδειγμα...ο mythos.
Συμμετεχει απο την αρχη ,παντου,παντα,με οποιοδηποτε τροπο,εχει παρει μερος σε όλους τους αγωνες και μας εχει κανει να νοιωθουμε περιφανοι με τις θεσεις που φερνει,αλλα τα ποστ του ειναι πολυ λιγοτερα απο τα δικα μου.Αυτο σημαινει οτι ειναι λιγοτερο ενεργο μελος απο μενα?
Η G.P. γραφτηκε πριν κανα δυο μηνες,συμμετεχει παντου,παντα,γραφει καθε μερα.....θεωρειται λιγοτερο ενεργο μελος?
Υπαρχουν δεκαδες τετοια παραδειγματα.
Ολοι ειναι ενεργα μελη με τον τροπο τους και τους ευχαριστουμε που ειναι στην παρεα μας!!!!! :heart: :heart: :heart:
Φιλικα Μαρια.

:bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow:

:clap2: :clap2: :clap2: :clap2: :clap2: :clap2:
''Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΟΦΥΓΕΙΣ ΕΝΑΝ ΠΕΙΡΑΣΜΟ, ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΥΠΟΚΥΨΕΙΣ Σ' ΑΥΤΟΝ...!!!''
Άβαταρ μέλους
manos

Δημοσίευσηαπό stakyr » Τετ Μαρ 18, 2009 1:10 pm

Θα σου πώ μόνο ότι το 20-30 % των συμμετέχωντων στην προχθεσινή εκδρομή δεν είναι καν γραμμένοι στο φόρουμ... επίσης άλλο ένα 20% περίπου είναι γραμμένο μόνο και μόνο για να δηλώσει ότι συμμετείχε ή συμμετέχει σε εκδρομές χωρίς να έχει πολλές επαφές με το ιντερνετ....

Η επισκεψιμότητα στο φόρουμ μέσα σε 10 μήνες έχει ξεπεράσει τον αριθμό 5000000 Successful requests, όπως επίσης έχει ξεπεράσει και τον αριθμο 1,200,000 ξεχωριστών request

Κι αν προσέξατε τα περισσότερα post είναι στην ενότητα όπου δίνετε τροφή για κόντρες-πλάκες

ΟΥΠΣ ........ ΣΑΣ ΚΟΛΛΗΣΑ ΤΟ ΜΙΚΡΟΒΙΟ.......... :clap: :clap: :clap:

Αυτο ειναι καλο.......

Η προθεση μου ειναι ακριβως αυτη..... να δουμε μεσα απο στοιχεια τι γινεται γυρω μας....ΚΑΜΙΑ ΑΛΛΗ ΑΠΟΛΥΤΩΣ !!! :oops: :oops:

Ποια και ποσα αυτοκινητα ,απο ποιες μαρκες , ηρθαν στην εκδρομη ??
τι καταναλωση ειχαν ,και ποια την περισσοτερη , στην ιδια διαδρομη 4Χ4 ??
ποιο θεμα ειχε την περισσοτερη αναγνωσιμοτητα ??
σε ποια εννοτητα ειναι τα περισσοτερα θεματα ??
ποσα χλμ ειχε καθε εκδρομη και ποια ηταν η μεγαλυτερη ?? σε συμμετοχες και χλμ ??

Αυτα και αλλα πολλα (ορεξη να εχεις)μπορουν να απαντηθουν μεσα απο τους αριθμους..... ;) ;)

ΑΝ ΟΜΩΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΠΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΑΥΤΟ ΣΤΟ FORUM ,ΤΟΤΕ ΔΕΧΟΜΑΙ ΑΝΑ ΠΑΣΑ ΣΤΙΓΜΗ ΝΑ ΤΟ ΔΙΑΓΡΑΨΟΥΜΕ !!!

Υ.Γ . Ξερω και μπορω να σας απαντησω σε οποιαδηποτε ερωτηση σας, σχετικα με τις εκδρομες μου,
Στα ποσα χλμ εκανα σε καθε διαδρομη
ποση καταναλωση εχω σε εθνικη-επαρχιακο-βουνο
ποια ηταν η μεγαλυτερη χλμ αποσταση που εχω κανει σε μια μερα
ποια ηταν η μεγαλυτερη μου καταναλωση/ημερα
Κ.Τ.Λ ....Κ.Τ.Λ !!!
ΑΧΡΗΣΤΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΠΟΛΛΟΥΣ , ΧΡΗΣΙΜΕΣ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΛΙΓΟΥΣ !!!!!
Όταν είναι να αποφασίσεις, το καλύτερο πράγμα είναι να πράξεις το σωστό. Το δεύτερο καλύτερο πράγμα είναι να πράξεις λάθος. Το χειρότερο όλων είναι να μην κάνεις τίποτε. Theodore Roosvelt
stakyr

Επόμενο

Επιστροφή στο ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ-ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες