Μια ερώτηση σε αυτούς που γνωρίζουν.....

Συμβουλές, ενημερώσεις, άρθρα...

Μια ερώτηση σε αυτούς που γνωρίζουν.....

Δημοσίευσηαπό gmak » Κυρ Ιουν 01, 2008 11:38 pm

Ξεκινώντας για πολλοστή φορά από την Πατρα να πάω στα Βραχνεικα, μέσω της ακτής δυμαίων, είδα για άλλη μια φορα ΠΑΡΑΤΕΤΑΓΜΕΝΑ τα εικονοστάσια κατα μήκος της ακτής δυμαίων, και όλα μα όλα σε ΕΝΑ ΚΟΜΜΑΤΙ.

Εχουν σκοτωθει πολλά παλικάρια σε εκείνο το σημείο...το οποιο σημειο τεινει να γίνει βωμος μαρτυρίου..

τα περισσότερα δε δυστυχηματα είναι από δίκυκλα

εγω εχω μια απάντηση στο μυαλό μου...

καποιος όμως ειδικός ή μη αρκει να ξερει κατι παραπανω, μπορει να μου εξηγησει τι συμβαινει σε εκείνο το σημείο??

υπάρχει επίσημη αιτιολογία και ποια ειναι αυτή??

εγώ έχω μια εξήγηση στο μυαλό μου που θα την καταθέσω αφού διαβάσω τις απόψεις σας
Άβαταρ μέλους
gmak

Re: Μια ερώτηση σε αυτούς που γνωρίζουν.....

Δημοσίευσηαπό fotispap » Δευτ Ιουν 02, 2008 5:02 pm

Δεν ξέρω την απάντηση και ούτε θα ήθελα να επιχειρηματολογήσω με προκαταλήψεις όπως πχ είναι στοιχειωμένος( ο δρόμος) η ότιδήποτε άλλο .

Σε ένα περιστατικό που ήμαστε δίπλα σε μερικά μόλις λεπτά αφότου είχε γίνει είναι
ένα όχημα και μάλιστα αλλοδαπός έαν θυμάμαι καλά με αρκετά χιλιόμετρα πέρασε στο απένατι ρεύμα προσπερνώντας την διαχωριστική νησίδα και μερικά σήματα !
και συγκρούστηκε με ένα c3 κάμπριο στο οποίο δεν φόραγαν ζώνες και άλλο ένα (δεν θυμάμαι) τι μάρκα παλιό ΄΄οχημα.

Αυτό που αντικρίσαμε οι 2 επιβάτες του κάμπριο είχαν φύγει από μεσα ΄και εκτοξέυτηκαν στην άσφαλτό με αποτέλεσμα μερικά σπασίματα και αρκετά χτυπήματα στο κεφάλι ο οδηγός του οχήματος που προκάλεσε προσπαθούσε κρατώντας το ματωμένο κεφάλι του να καταλάβει τι είχε γίνει και οι επιβάτες του άλλου οχήματος πιό πέρα να περιμένουν βοήθεια...

Ποιος φταίει τώρα ?Ο δρόμος η άσφαλτος η κακή η απροσεξία η κακιά η ώρα το παλιό όχημα ?? ή ό συνδιασμός όλων?

Ευτυχώς που δεν ήταν καποιος μοτοσυκλετιστής περστικός γιατί εκει τα πράγματα θα ήσαν διαφορετικά.
fotispap

Δημοσίευσηαπό pajino » Τρί Ιουν 03, 2008 11:57 pm

Πάντως είναι παράξενο να συμβαίνουν τόσα δυστυχήματα σε αυτό το σημείο που είναι ''ίσωμα'' στην ουσία!!!

Πιστεύω ότι μπορεί να φταίει η μεγάλη ταχύτητα, σε συνδυασμό με το κακό και γλιστερό οδόστρωμα που δεν συγχωρεί λάθη ή ίσως και οι συνθήκες που επικρατούν σε αυτές τις περιπτώσεις όπως βρεγμένο οδόστρωμα ή οδήγηση υπό την επήρεια αλκοόλ ή παραβιάσεις προτεραιότητας ή αυτό που λέει ο Φώτης ότι δηλαδή κάποιος ''χάρος'' να περνάει από το αντίθετο ρεύμα και όποιον πάρει .... :( :x

Είναι, αν μη τι άλλο, θλιβερή εικόνα στο συγκεκριμένο σημείο τα εικονοστάσια όπως και να χει....
Άβαταρ μέλους
pajino

Δημοσίευσηαπό gmak » Τετ Ιουν 04, 2008 12:31 am

...το κακο οδοστρωμα....

ειναι αποριας αξιο γιατι δεν εχει φτιαχτει το οδοστρωμα εκει...στο συγκεκριμενο σημειο ειναι ισωμα, γυαλι, και εχει ΑΝΑΓΛΥΦΕΣ ΡΑΓΕΣ....αυτες οι ραγες λειτουργουν οπως τα αυλακια απο τις λασπες...σε "παιρνουν" μεσα και σε αφηνουν στο τελος...

αν μπεις απο την αρχη γρηγορα και ευθεια γλυτωνεις..

αν σε ρουφηξουν καπου στην μεση..ευκολα χανεις τον ελεγχο και πας στο πεζοδρομιο ή πεφτεις...αυτα με την μηχανη

με το αυτοκινητο ο ιδιος κινδυνος καραδοκει..απλα δεν θα στακιστεις συην εμση του δρομου αλλα δεξια και αριστερα

και βεβαια ολα αυτα συνασρτηση της ταχυτητα λογω ευθειας

ΑΥΤΑ ΔΕΝ ΤΑ ΒΛΕΠΕΙς ΚΑΝΕΙς ΑΡΜΟΔΙΟΣ??
ΠΟΣΟΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΧΑΣΟΥΝ ΤΗΝ ΖΩΗ ΤΟΥΣ ΓΙΑ ΝΑ ΦΤΙΑΧΤΕΙ ΤΟ ΟΔΟΣΤΡΩΜΑ??
Άβαταρ μέλους
gmak

Επιστροφή στο ΓΕΝΙΚΑ ΠΕΡΙ ΠΡΩΤΩΝ ΒΟΗΘΕΙΩΝ

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης