VW Touareg 3.2 v6 (το καινούργιο τουτού)

Περιγράψτε το αυτοκίνητο σας, καθώς και τις βελτιώσεις που έχετε κάνει.

Re: VW Touareg 3.2 v6 (το καινούργιο τουτού)

Δημοσίευσηαπό Φωτης ranger » Δευτ Ιούλ 01, 2013 10:47 pm

gmak έγραψε:πρασινουλης=moderator να υποθεσω χαχαχα

με πιασε ο ο γιωργης!!!!!!!!!

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
περιβαλοντικη αγωνιστικη λεσχη αμαλιαδας.Π.Α.ΛΕ.Α

................KAGOURAS 4X4 CLUB..................
Άβαταρ μέλους
Φωτης ranger

Δημοσίευσηαπό pajerinho » Δευτ Ιούλ 01, 2013 11:26 pm

Φωτης ranger έγραψε:
gmak έγραψε:πρασινουλης=moderator να υποθεσω χαχαχα

με πιασε ο ο γιωργης!!!!!!!!!

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

A ναι ρε εσείς, το είχα ξεχάσει αυτο το πρασινάκι..... :mrgreen:
Το πήρα οπαδικά και το παρεξήγησα :lol: :lol:
Where the streets have no name....
Άβαταρ μέλους
pajerinho

Δημοσίευσηαπό pajerinho » Δευτ Νοέμ 11, 2013 4:53 pm

Πω πω, πολύ νέκρα έχει πέσει στο φόρουμ! Άντε να δω αν θα πάμε καμια βόλτα φέτος....!? :|
Σε κάθε περίπτωση κάνω ένα update στο παρόν θέμα και όλο κ κάποιος θα το διαβάσει....
Την βδομάδα που μας πέρασε έκανα εγκατάσταση υγραερίου στο Touareg (επιτέλους!). Μετά από ψάξιμο μπήκε τελικά Ιταλικό σύστημα της BRC και συγκεκριμένα το plug & drive. Η εγκατάσταση έγινε στην Αθήνα στην LPGas ( http://www.lpgas.gr/ ) για τους οποίους είχα πολύ καλές συστάσεις, και είχα διαβάσει και καλά σχόλια στο http://www.lpgforum.gr/
Το plug & drive της BRC είναι απ' τα πλέον εξελιγμένα συστήματα αέριου ψεκασμού, ψεκάζει όταν απαιτείται μικροποσότητες βενζίνης παρέα με το αέριο για να βοηθήσει στη λίπανση του θαλάμου καύσης και ο εγκέφαλος του αερίου είναι συνδεδεμένος με τον εγκέφαλο του αυτοκινήτου για να βελτιστοποιεί διαρκώς την απόδοση του. Η τιμή για το δικό μου που είναι 6κύλινδρο με 240 ίππους ήταν λίγο αλμυρή (1650€), αλλά σε κάθε περίπτωση θα γίνει γρήγορα απόσβεση (σε 1-1,5 χρόνο βάσει των χλμ που κάνω).
Η δεξαμενή μπήκε κάτω απ' τον χώρο αποσκευών, στη θέση που έχει για την ρεζέρβα. Στον χώρο αυτό δεν χωράει κ πολύ μεγάλη δεξαμενή αλλά δεν ήθελα να την βάλω μέσα στον χώρο τον αποσκευών. Τελικά βάλαμε δεξαμενή 55λτ που προεξέχει προς τα πάνω 3,5cm σε σχέση με τον διαθέσιμο χώρο. Το ωφέλιμο είναι 44λτ (σε όλες τις δεξαμενές είναι περί το 80% του ονομαστικού), με το οποίο αναμένεται να κάνω κάπου στα 250χλμ σε μικτές συνθήκες και 300χλμ σε ταξίδι. Δεν είναι και άσχημα αν σκεφτούμε ότι πλέον βρίσκεις πρατήρια με υγραέριο σχεδόν παντού. Σε κάθε περίπτωση δεν με πειράζει να το δουλεύω κ λίγο στην βενζίνη που και που.
Μένει τώρα να σηκώσω 3,5cm το δάπεδο του χώρου αποσκευών και να πάω σε κανέναν ταπετσέρη να το σουλουπώσει ώστε να μην φαίνεται καθόλου η μετατροπή.
Για εντυπώσεις απ' το σύστημα είναι σχετικά νωρίς, αλλά για την ώρα έχοντας κάνει το ταξίδι Αθήνα-Πάτρα κ μερικά ακόμα χλμ μόνο θετικά έχω να πω. Πρακτικά δεν καταλαβαίνω διαφορά ότι το αμάξι δουλεύει με αέριο. Ίσως μια μικρή μείωση της απόδοσης αλλά έτσι κ αλλιώς με το εξαιρετικό 6αρι αυτόματο του Touareg όταν θέλεις να επιταχύνεις θα επιταχύνεις, το πολύ πολύ να ρίξει καμια ταχύτητα παρακάτω όταν είναι στο αέριο.
Αυτά για την ώρα. Όταν θα έχω κάνει περισσότερα χλμ θα γράψω νεότερες εντυπώσεις.
Φωτογραφίες έχει ανεβάσει ο εγκαταστάτης εδώ: http://www.lpgforum.gr/viewtopic.php?f= ... d0cc8361f4
Άβαταρ μέλους
pajerinho

Δημοσίευσηαπό Ted23 » Δευτ Νοέμ 11, 2013 5:20 pm

Καλά χιλιόμετρα Διονύση οικονομικά κ απροβληματιστα!!! :u-:
Αριστοτελης Ωνασης: ''Οι Ανδρες φτιαχνουν την μοιρα τους''
Άβαταρ μέλους
Ted23

Δημοσίευσηαπό pajerinho » Δευτ Νοέμ 11, 2013 6:23 pm

Ted23 έγραψε:Καλά χιλιόμετρα Διονύση οικονομικά κ απροβληματιστα!!! :u-:

Thanks a lot Θόδωρε. Άργησα λίγο αλλά την έκανα την αλλαγή
Άβαταρ μέλους
pajerinho

Δημοσίευσηαπό palidim » Τρί Νοέμ 12, 2013 11:12 am

Οι βροχες ηρθαν περιμενουμε και τα χιονια για τη βολτα. Αυτο το αυτοκινητο δεν το εχω δει. Δεντο κυκλοφορεις στα γνωστα μερη? Με το πινιν σε εβλεπα σε τακτικη βαση στους εδω γυρω δρομους
Η μετατροπη σε υγραεριο δεν το συζητάμε, ειναι συμφερουσα αλλα δεν καταλαβα κατι Διονυση.
Κυκλοφορεις χωρις ρεζερβα?
palidim

Δημοσίευσηαπό pajerinho » Τρί Νοέμ 12, 2013 12:00 pm

palidim έγραψε:Οι βροχες ηρθαν περιμενουμε και τα χιονια για τη βολτα. Αυτο το αυτοκινητο δεν το εχω δει. Δεντο κυκλοφορεις στα γνωστα μερη? Με το πινιν σε εβλεπα σε τακτικη βαση στους εδω γυρω δρομους
Η μετατροπη σε υγραεριο δεν το συζητάμε, ειναι συμφερουσα αλλα δεν καταλαβα κατι Διονυση.
Κυκλοφορεις χωρις ρεζερβα?

Το κυκλοφορώ αλλά όσο ο καιρός ήταν καλός κυκλοφορούσα πολύ κ με το σκούτερ. Σ' έχω δει 2-3 φορές με το freelander. Το θέμα βέβαια είναι να μαζευτούμε να πάμε καμια εκδρομή κ όχι να συναντιόμαστε τυχαία στον δρόμο....!
Όσον αφορά την ρεζέρβα, κάποια Τουάρεγκ έχουν μικρή ρεζέρβα εκεί που έβαλα την δεξαμενή, κάποια άλλα δεν έχουν καθόλου κ έχουν κιτ επισκευής, κ κάποια (πολύ λίγα) έχουν κανονική ρεζέρβα έξω, στην πόρτα του πορτμπαγκάζ (με πλαστικό κάλυμμα). Το δικό μου είχε κιτ επισκευής. Άρα γενικά θα προτιμούσα να μην πάθω λάστιχο. Αν συμβεί, τότε θα την παλέψω με το κιτ επισκευής. Αν δεν γίνει τίποτα ούτε μ' αυτό θα πρέπει να καλέσω οδική βοήθεια (η ασφαλιστική μου παρέχει οδική βοήθεια με μία μικρή επιβάρυνση). Για τις εκδρομές (που είναι οι εκδρομές οέο!!?) μπορώ να ρίχνω κ ένα λάστιχο μέσα στο πορτμπαγκάζ για να μην ξεμείνω σε κανένα κορφοβούνι....
Άβαταρ μέλους
pajerinho

Δημοσίευσηαπό gmak » Πέμ Νοέμ 21, 2013 12:04 pm

αρχινησανε(που ελεγε και η γιαγια μου) τα χωσιματα :lol: :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
gmak

Δημοσίευσηαπό pajerinho » Πέμ Νοέμ 21, 2013 1:53 pm

gmak έγραψε:αρχινησανε(που ελεγε και η γιαγια μου) τα χωσιματα :lol: :lol: :lol:

Για ποια χωσίματα λες πρόεδρε :?: :?: :?:
Άβαταρ μέλους
pajerinho

Δημοσίευσηαπό palidim » Παρ Νοέμ 22, 2013 1:03 am

Ονειρευεται χωσιματα σε λασπες με το vitara
palidim

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο ΤΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ ΜΑΣ

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης