VW Touareg 3.2 v6 (το καινούργιο τουτού)

Περιγράψτε το αυτοκίνητο σας, καθώς και τις βελτιώσεις που έχετε κάνει.

Re: VW Touareg 3.2 v6 (το καινούργιο τουτού)

Δημοσίευσηαπό pajerinho » Δευτ Μάιος 20, 2013 8:53 pm

Ευχαριστώ Σούλα για τις ευχές σου, να είσαι καλά! :clap: :clap: :clap:
Where the streets have no name....
Άβαταρ μέλους
pajerinho

Δημοσίευσηαπό DIMITRISS32 » Παρ Μάιος 24, 2013 1:30 pm

an kai kathisterimena kaloriziko kai kalotaksido filaraki ....ante kai kales gmakovoltes..... :bow: :bow: :bow:
ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΚΡΑΤΑΕΙ ΦΘΟΝΟ ΣΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΝΑ ΚΡΥΒΕΙ ΦΙΔΙΑ ΣΤΟΝ ΚΟΡΦΟ ΤΟΥ...Η διαφορά μεταξύ ιδιοφυίας και βλακείας είναι ότι η ιδιοφυία εχει όρια..
Άβαταρ μέλους
DIMITRISS32

Δημοσίευσηαπό pajerinho » Παρ Μάιος 24, 2013 10:35 pm

DIMITRISS32 έγραψε:an kai kathisterimena kaloriziko kai kalotaksido filaraki ....ante kai kales gmakovoltes..... :bow: :bow: :bow:

Thanks a lot Δημήτρη, να είσαι καλά
Άβαταρ μέλους
pajerinho

Δημοσίευσηαπό Sotiris2013 » Τρί Ιουν 25, 2013 12:01 pm

Γεια σας,

Εχω Touareg V6 3.2 2004 220HP με κωδικό κινητήρα AGG με εγκατάσταση kit υγραερίου PRINS VSI 1.0 με Valvecare.
Δεξαμενή donut 60 lt (48 ωφέλιμα) στο χώρο της ρεζέρβας. Είναι η μεγαλύτερη πιθανή τύπου donut και εξέχει 2-3 cm προς τα πάνω. Εχω κόψει ένα δίσκο απο το πάτωμα και έχω ντύσει ολο το πάτωμα με τσόχα που έχει καποια ελαστικότητα και ακολουθεί το σχήμα της δεξαμενής. Δείτε την φωτογραφία.

Ελπίζω να βοήθησα.
Συνημμένα
Touareg photo.pdf
(60.89 KiB) Έχει μεταφορτωθεί 255 φορές
Sotiris2013

Δημοσίευσηαπό pajerinho » Τρί Ιουν 25, 2013 1:48 pm

Sotiris2013 έγραψε:Γεια σας,

Εχω Touareg V6 3.2 2004 220HP με κωδικό κινητήρα AGG με εγκατάσταση kit υγραερίου PRINS VSI 1.0 με Valvecare.
Δεξαμενή donut 60 lt (48 ωφέλιμα) στο χώρο της ρεζέρβας. Είναι η μεγαλύτερη πιθανή τύπου donut και εξέχει 2-3 cm προς τα πάνω. Εχω κόψει ένα δίσκο απο το πάτωμα και έχω ντύσει ολο το πάτωμα με τσόχα που έχει καποια ελαστικότητα και ακολουθεί το σχήμα της δεξαμενής. Δείτε την φωτογραφία.

Ελπίζω να βοήθησα.

Πολύ καλή λύση! Κ εγώ κάτι τέτοιο σκέφτομαι να κάνω. Είσαι ευχαριστημένος με το σύστημα της PRINS? Το Valvecare θεωρείς ότι μας είναι απαραίτητο? Αυτό το σύστημα σκέφτομαι να βάλω κ εγώ, οπότε ότι μπορείς να μου μεταφέρεις απ' την εμπειρία σου θα μου ήταν ιδιαίτερα χρήσιμο. Που είσαι αλήθεια, στην Αθήνα?
Εγώ για την ώρα ψάχνω να βρω χρόνο για να ξεκινήσω τη διαδικασία της εγκατάστασης και στο μεταξύ όσο μπορώ ενημερώνομαι απ' το ίντερνετ και από φίλους
Άβαταρ μέλους
pajerinho

Δημοσίευσηαπό Sotiris2013 » Τρί Ιουν 25, 2013 8:08 pm

Κύτταξε,
Πολυ καλός εγκαταστάτης είναι ο http://www.qgas.gr
Εάν βάλεις το PRINS θα πρέπει να βάλεις το valvecare. Ο κινητήρας του Touareg έχει αναφερθεί ως κάπως ευαίσθητος στο θέμα των βαλβίδων. Εναλλακτικά ως φθηνότερη λύση μπορείς να βάλεις το AEB που βάζει ο Qgas που δεν χρειάζεται χωριστή λίπανση γιατί λιπαίνει με μικροψεκασμούς βενζίνης (αυτό δεν μπορεί να το κάνει το PRINS).
Η δική μου εγκατάσταση είχει γίνει απο άλλον και είχε κάποια προβλήματα λόγω κακής εγκατάστασης πού λύθηκαν με ολική επανεγκατάσταση του συστήματος απο τον Qgas. Στο site του θα δείς φωτογραφίες του δικού μου Touareg.
Σε συμβουλεύω να αντικατστήσεις τους πολλαπλασιαστές με μάρκας BERU που μπορείς να αγοράσεις απο το ebay http://www.ebay.com/itm/200689746002?ss ... 1438.l2649
και να βάλεις μπουζί ιριδίου NGK
Οι πολλαπλασιαστές της VW είναι αναλώσιμοι και θα σου βγάλουν προβλήματα (έως και που θα καούν) στο υγραέριο.
Πήγαινε και στο forum http://www.lpgforum.gr Ψάξε με TOUAREG και θα βρείς και δικά μου posts που εξηγώ περισσότερα.

Ευχαριστώ
Sotiris2013

Δημοσίευσηαπό Φωτης ranger » Τρί Ιουν 25, 2013 10:16 pm

πρασινουλι κρυψε την δεξαμενη οπου μπορεις!!!!!!!!!!!

απο κατω χωραει ποθενα αλου εκτος απο την ρεζερβα??
και αυτο μηπως μπορεσει και βαλεις μεγαλυτερη....

εγω να φανταστεις την εχω στην καροτσα και μου εχει σπασει τα νευρα! :cuss: :cuss:
ομως την ειχε εκει.80αρα ειναι.

εχω κανει ηδη μελετη που θα την στιμωξω οοοοοταν μπορεσω..
περιβαλοντικη αγωνιστικη λεσχη αμαλιαδας.Π.Α.ΛΕ.Α

................KAGOURAS 4X4 CLUB..................
Άβαταρ μέλους
Φωτης ranger

Δημοσίευσηαπό pajerinho » Τρί Ιουν 25, 2013 10:36 pm

Sotiris2013 έγραψε:Κύτταξε,
Πολυ καλός εγκαταστάτης είναι ο http://www.qgas.gr
Εάν βάλεις το PRINS θα πρέπει να βάλεις το valvecare. Ο κινητήρας του Touareg έχει αναφερθεί ως κάπως ευαίσθητος στο θέμα των βαλβίδων. Εναλλακτικά ως φθηνότερη λύση μπορείς να βάλεις το AEB που βάζει ο Qgas που δεν χρειάζεται χωριστή λίπανση γιατί λιπαίνει με μικροψεκασμούς βενζίνης (αυτό δεν μπορεί να το κάνει το PRINS).
Η δική μου εγκατάσταση είχει γίνει απο άλλον και είχε κάποια προβλήματα λόγω κακής εγκατάστασης πού λύθηκαν με ολική επανεγκατάσταση του συστήματος απο τον Qgas. Στο site του θα δείς φωτογραφίες του δικού μου Touareg.
Σε συμβουλεύω να αντικατστήσεις τους πολλαπλασιαστές με μάρκας BERU που μπορείς να αγοράσεις απο το ebay http://www.ebay.com/itm/200689746002?ss ... 1438.l2649
και να βάλεις μπουζί ιριδίου NGK
Οι πολλαπλασιαστές της VW είναι αναλώσιμοι και θα σου βγάλουν προβλήματα (έως και που θα καούν) στο υγραέριο.
Πήγαινε και στο forum http://www.lpgforum.gr Ψάξε με TOUAREG και θα βρείς και δικά μου posts που εξηγώ περισσότερα.

Ευχαριστώ

Σωτήρη ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου κ για τις πληροφορίες! Χάρηκα επίσης που βρήκα κάποιον να μιλήσω για το Touareg γιατί δεν κυκλοφορούμε και πολλοί στα forum. Αυτό το διάστημα έχω περιορισμένο χρόνο μ μπόλικες υποχρεώσεις κ ταξίδια αλλά ελπίζω μέσα στο καλοκαίρι να προχωρήσω στην εγκατάσταση. Θα ενημερώσω και από εδώ για τις εξελίξεις.
Άβαταρ μέλους
pajerinho

Δημοσίευσηαπό pajerinho » Τετ Ιουν 26, 2013 12:20 am

Φωτης ranger έγραψε:πρασινουλι κρυψε την δεξαμενη οπου μπορεις!!!!!!!!!!!

απο κατω χωραει ποθενα αλου εκτος απο την ρεζερβα??
και αυτο μηπως μπορεσει και βαλεις μεγαλυτερη....

εγω να φανταστεις την εχω στην καροτσα και μου εχει σπασει τα νευρα! :cuss: :cuss:
ομως την ειχε εκει.80αρα ειναι.

εχω κανει ηδη μελετη που θα την στιμωξω οοοοοταν μπορεσω..

Ήδη σκεφτόμουν για από κάτω, τώρα που το λες και εσύ (εκ πείρας) το βλέπω σίγουρα για εκεί.
Μόνο στην ρεζέρβα χωράει στο Touareg, κάτω απ' το αμάξωμα δεν έχει χώρο. Τον έχουν φάει όλον η δεξαμενή καυσίμου που είναι 100λτ, η γέφυρα με τα 2πλα και τρίδιπλα ψαλίδια και τις μπουκάλες της αερανάρτησης (χαμός γίνεται λέμε!) και το τεράστιο καζανάκι της εξάτμισης.
Αλήθεια, το πρασινούλι από που βγήκε.....!? :stupid: :stupid:
Άβαταρ μέλους
pajerinho

Δημοσίευσηαπό gmak » Δευτ Ιούλ 01, 2013 10:35 am

πρασινουλης=moderator να υποθεσω χαχαχα
Άβαταρ μέλους
gmak

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο ΤΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ ΜΑΣ

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης